Ukraina nie stanowi zagrożenia migracyjnego dla UE

Ukraina nie stanowi zagrożenia migracyjnego dla UE
W ciągu pierwszego roku obowiązywania ruchu bezwizowego z krajami Unii Europejskiej większość obywateli Ukrainy, którzy jeździli do państw europejskich przestrzegało prawa. Nie było też zagrożenia masowej, chaotycznej migracji.

 

Poinformowała o tym w Kijowie dyrektor wykonawczy organizacji Europa Bez Barier Iryna Suszko, podaje Interfax Ukraina.

Według niej, obywatele Ukrainy stopniowo przestawili się z wizowych na bezwizowe wyjazdy krótkoterminowe i w ciągu pół roku działania ruchu bezwizowego ilość wniosków dotyczących wiz Schengen zmniejszyła się dwukrotnie.

„Według danych Komisji Europejskiej, na terytorium Ukrainy wjeżdżano 720 tys. razy, rok wcześniej w analogicznym czasie 1 mln 409 tys. razy. Ukraina przesunęła się z 3 miejsca na 6 pod względem złożonych wniosków na wizę Schengen, na 7 miejsce pod względem wydanych wiz” - informuje Suszko.

Dodała także, że według danych Komisji Europejskiej, na Ukrainie procent odmów przekroczenia granicy UE jest bardzo niski - 0,2% (37 tys. osób).

Przedstawiciel organizacji Iryna Suszczeko dodała, że warto skupić się nie na liczbie pół miliona Ukraińców, którzy skorzystali z ruchu bezwizowego, a na liczbie 17,5 mln przekroczeń granicy z UE zarejestrowanych w ciągu roku.

„W ciągu pierwszego roku ruchu bezwizowego Ukraińcy przestrzegali prawa i nie stwarzali zagrożenia masowej, chaotycznej migracji do krajów europejskich. W 2017 roku zostało zatrzymanych prawie 32 tys. nielegalnych ukraińskich migrantów, ale w tym 24 tys. z nich wróciła. To 12%, a krytycy przyjęli uważać wzrost na poziomie 50%” - powiedziała.

„Uważamy, że liczba obywateli, którzy będą starać się o wizy Schengen będzie się zmniejszać. Myślimy, że czynnikiem ryzyka stabilności ruchu bezwizowego może być kwestia nielegalnego przebywania Ukraińców w krajach UE, którzy świadomie przekraczają termin przebywania” - powiedziała.

Dyrektor organizacji zakłada również, że w przyszłości na wzrost wpłynie także legalna migracja zarobkowa. Przy czym uważa, że Ukraińcy będą jeździć pracować do UE, ale będą również wracać.

Co więcej, według jej danych, w 2017 roku Ukraina zajęła 22 miejsce pod względem ilość próśb o azyl w UE.

„Obywatele Rosji, Turcji, Gruzji szukali schronienia w krajach UE dużo częściej niż Ukraińcy. Na przykład, Rosjanie o 67% częściej niż Ukraińcy. Bardzo często obywatele Ukrainy zwracają się z prośbą o azyl we Włoszech, Niemczech, Polsce, Hiszpanii i Francji”, - powiedziała przewodnicząca organizacji.

Suszko dodała, że w najbliższym roku - półtora prognozuje się zwiększenie ilości obywateli, którzy skorzystają z ruchu bezwizowego.

Jak informowaliśmy, w ciągu roku od wprowadzenia ruchu bezwizowego do krajów Unii Europejskiej z Ukrainy wyjechało prawie 20,3 mln obywateli, wśród których prawie 4,8 mln korzystało z biometrycznych paszportów, a ponad 555 tys. obywateli Ukrainy skorzystało ze wszystkich zalet ruchu bezwizowego.

Warto przytoczyć także dane opublikowane przez ukraińskie media, że co ósmy obywatel Ukrainy, który chciał jechać do Wielkiej Brytanii w 2017 roku otrzymał odmowę.

Artykuły powiązane