Parlament Europejski poparł wydzielenie Ukrainie 1 mld euro pomocy makrofinansowej

Parlament Europejski poparł wydzielenie Ukrainie 1 mld euro pomocy makrofinansowej
Parlament Europejski w środę, 13 czerwca, przegłosował za udzielenie Ukrainie nowego programu pomocy makrofinansowej w wysokości 1 mld euro.

 

"Za" głosowało 527 członków PE, przeciw - 124, poinformował dziennikarz Radia Wolna Europa " Rikard Jozwiak.

Pierwsza transza w wysokości 500 mln euro jest możliwa już we wrześniu.

"Właśnie zdecydowana większość deputowanych poparła propozycję Komisji Europejskiej w sprawie przyznania nowego programu pomocy makrofinansowej UE dla Ukrainy w wysokości 1 mld euro. Dziękuję wszystkim przyjaciołom Ukrainy w Parlamencie Europejskim i instytucjach europejskich za jedność wsparcia Ukrainy! To jeszcze jedno świadectwo naszego rzeczywistego postępu na drodze reform. Czekam na zatwierdzenie w najbliższym czasie ostatecznej decyzji ze strony Rady UE" - skomentował decyzję Parlamentu Europejskiego prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Przypomnijmy, że 29 maja 2018 r. Komitet Stałych Przedstawicieli państw Unii Europejskiej COREPER w imieniu Rady UE zatwierdził przyznanie Ukrainie czwartego programu pomocy makrofinansowej w wysokości 1 mld euro na okres dwa i pół roku. Kredyt został utworzony, aby wspierać stabilizację gospodarczą i program reform strukturalnych, uzupełniając zasoby udostępniane przez MFW i innych ofiarodawców. Wydzielenie pomocy makrofinansowej jest skorelowane z postępem w walce z korupcją (w szczególności do tworzenia Sądu Antykorupcyjnego) i realizacją programu MFW.

W ramach dwóch pierwszych programów pomocy makrofinansowej w ciągu 2014-2015 Komisja Europejska przeznaczyła Ukrainie 1,61 mld euro.

Trzeci program rozpoczęto latem 2015 roku z transzą 600 mln euro. Druga transza podobnej wielkości została wydzielona wiosną 2017 roku, a trzecia nie została zrealizowana z powodu niezdolności ukraińskich władz do spełnienia wymagań UE.

Artykuły powiązane