Po wojnie Polska pojednała się z Niemcami, ale nie z Ukrainą - Jan Piekło

Po wojnie Polska pojednała się z Niemcami, ale nie z Ukrainą - Jan Piekło
Ambasador wyraził nadzieję, że stosunki Ukrainy i Polski poprawią się, jak kiedyś ustabilizowała się również sytuacja między Polską a Niemcami.

 

Zdaniem polskiego ambasadora na Ukrainie, jeśli z niemieckim narodem Polsce po II wojnie światowej udało się znaleźć porozumienie i pojednanie to z Ukrainą wciąż trzeba to zrobić.

Ambasador uważa, że jeśli po tragedii II wojny światowej Polsce i Niemcom udało się osiągnąć pojednanie, to uda się to również Polsce i Ukrainie, przekazuje ukraińska edycja Polskiego Radia.

11 lipca 1943 roku oddziały UPA przy wsparciu niektórych lokalnych ukraińskich chłopów wymordowały Polaków, zgromadzonych w kisielińskim kościele.

Biskup Witalij Skomarowski, ordynariusz diecezji łuckiej, który odprawił w sobotę mszę w zburzonym kościele podkreślił, że potrzebna jest prawda na temat tamtych wydarzeń, ale potrzebne jest też pojednanie. Powiedział, że każdy, kto przychodzi do miejsca zbrodni, myśli o tym, aby nigdy więcej się to nie powtórzyło. Dodał, że należy dążyć do tego, aby oba narody żyły w przyjaźni i znalazły wzajemne porozumienie.

11 lipca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz pierwszy na szczeblu państwowym rocznicę rzezi wołyńskiej w Polsce obchodzono w zeszłym roku.

Jak informowaliśmy, 8 lipca prezydent Andrzej Duda przyjechał do Łucka, aby wziąć udział w wydarzeniach upamiętniających 75. rocznicę rzezi wołyńskiej.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w tym samym dniu odwiedził południowo-wschodnią Polskę, gdzie w nieistniejącej dziś ukraińskiej miejscowości Sahryń uroczyście odsłonił pomnik pamięci Ukraińców, którzy zginęli z rąk polskich Batalionów Chłopskich i oddziałów Armii Krajowej w 1944 roku. W marcu 1944 r. z rąk Polaków zginęło 660 wtedy Ukraińców.

Przypomnijmy, według danych ankiety przeprowadzonej przez Centrum Badania Opinii Społecznej, 47% Polaków uważa ukraińsko-polskie stosunki złe, obarczając odpowiedzialnością Ukrainę.

Artykuły powiązane