Ambasador Kanady: Kijów nie otrzyma na szczycie NATO konkretów na temat ewentualnego członkostwa

Ambasador Kanady: Kijów nie otrzyma na szczycie NATO konkretów na temat ewentualnego członkostwa
Na Szczycie NATO 2018 Ukraina nie otrzyma konkretnych sygnałów co do przyszłego członkostwa.

 

Taką opinię wyraził podczas debaty Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa "Czego można oczekiwać od Szczytu NATO w 2018 roku?" ambasador Kanady na Ukrainie Roman Waszczuk, przekazuje "Ukrinform".

"Rzeczywistość wskazuje, że nie na tym szczycie i nie w obecnych okolicznościach (Ukraina otrzyma konkretne odpowiedzi w sprawie wejścia do Sojuszu - przyp. red.). Sojusz musi zademonstrować jedność, i nad tym będą pracować na szczycie" - powiedział.

W tym samym czasie ambasador wyraził nadzieję, że kwestie Ukrainy będą dyskutowane, że będą one w pozytywnym układzie.

Waszczuk zauważył, że Ukraina jest bardzo dużym krajem w Europie i w przestrzeni euroatlantyckiej i w ostatnim czasie rozwinęła ona potężne siły zbrojne.

"Ukraina ma strategiczne położenie na Morzu Czarnym i jest już partnerem NATO we wszystkich operacjach, które odbywały i odbywają się" - powiedział.

Ambasador zaznaczył, że proces wewnętrznej modernizacji przyspieszy i skonsoliduje ustawa o bezpieczeństwie narodowym i uczyni Ukrainę w przyszłości atrakcyjnym i silnym partnerem dla państw członkowskich Sojuszu.

Waszczuk zaznaczył również korzyść płynącą ze wspólnych ćwiczeń przedstawicieli sił zbrojnych obu krajów.

"Ćwiczenia z przedstawicielami Sił Zbrojnych Ukrainy to obustronne korzyści, - zauważył on.

W tym kontekście ambasador poinformował, że obecnie odbywają się ćwiczenia w zachodniej Kanadzie, i wojskowi biorą pod uwagę to, że nauczyli się od Sił Zbrojnych Ukrainy i Gwardii Narodowej przeciwdziałania możliwym zagrożeniom.

Artykuły powiązane