Sawczenko ogłosiła głodówkę z powodu przedłużenia aresztu

Sawczenko ogłosiła głodówkę z powodu przedłużenia aresztu
Szewczenkowski Sąd Rejonowy Kijowa uwzględnił wniosek prokuratorów o przedłużenie obowiązywania środka zapobiegawczego w formie aresztu wobec deputowanej Rady Najwyższej Ukrainy Nadiji Sawczenko do 10 września.

 

Jak poinformowała agencja „Ukrinform”, w związku z postanowieniem sądu, Sawczenko ogłosiła rozpoczęcie bezterminowej głodówki. Odpowiednie oświadczenie deputowanej zamieściła na Facebooku jej asystentka Tetiana Protorczenko.

„Ogłaszam bezterminową głodówkę z powodu bezprawnych i przestępczych poczynań sędziego Buhela, prokuratorów Bannyka oraz Kłymowycza, śledczego Tomusiaka, którzy osądzili mnie bez prawników, nie dając mi możliwości przedstawienia swojego stanowiska w trakcie rozprawy sądowej ” - napisała Sawczenko.

Dodała również, że w czasie głodówki zrezygnuje z pomocy lekarskiej.

„Odmawiam nadzoru medycznego ze strony SBU i całego systemu penitencjarnego Ukrainy z powodu braku zaufania do lekarzy, którzy pracują dla przestępczej władzy Ukrainy” - dodała.

Jak poinformowały ukraińskie media, 23 marca Szewczenkowski Sąd rejonowy Kijowa zdecydował zastosować środek zapobiegawczy w stosunku do ludowej deputowanej Nadiji Sawczenko w postaci tymczasowego aresztu. Prokurator stwierdził, że Sawczenko planowała zamachy na najwyższych przywódców państwa, w szczególności prezydenta Petra Poroszenkę, ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa, sekretarza RBNiO Ołeksandra Turczynowa i innych.

Badanie wykonane wykrywaczem kłamstw na deputowanej Nadiji Sawczenko potwierdziło, że przygotowywała ona zamach w dzielnicy rządowej i budynku Rady Najwyższej Ukrainy.

Artykuły powiązane