Dotychczas Rosja zatrzymała 148 ukraińskich statków. Ukraina przygotowuje odpowiedź

Dotychczas Rosja zatrzymała 148 ukraińskich statków. Ukraina przygotowuje odpowiedź
Służby specjalne Rosji zatrzymały już 148 statków, zmierzających przez Cieśninę Kerczeńską do portów Berdiańska i Mariupola, ukraińska władza zastanawia się nad środkami odwetowymi.

 

Zawiadomił o tym podczas narady w dniu 16 lipca zastępca ministra infrastruktury Jurij Ławreniuk, przekazuje biuro prasowe resortu.

Według jego słów, z każdym dniem liczba zatrzymanych do kontroli statków rośnie i na dzień dzisiejszy wynosi już 148 jednostek.

"Każdego dnia Administracja Portów Morskich Ukrainy rejestruje zatrzymanie przez służby specjalne Federacji Rosyjskiej statków do inspekcji, płynących do oraz z portów Mariupol i Berdiańsk" - powiedział.

"Wszystkie dane są przesyłane przez Ministerstwo Infrastruktury do MSZ. Otrzymujemy liczne skargi od kapitanów statków, agentów pracujących w portach Berdiańska i Mariupola, administracji portów i deputowanych odnośnie bezpodstawnego zwiększenia liczby zatrzymań statków" - dodał urzędnik.

Ławreniuk zaznaczył, że to nie może dalej się przeciągać i dlatego należy w jak najkrótszym czasie utworzyć jednolite stanowisko w sprawie dalszych działań Ukrainy w odpowiedzi na nielegalne działania Rosji.

Poinformowano, że obecnie został opracowany plan dalszych działań.

Wcześniej, podczas wizyty ćwiczeń wojskowych w Odessie prezydent Petro Poroszenko nie wykluczył, że Rosja planuje atak na port w Mariupolu i, być może, operację militarną na Morzu Azowskim.

Jak informowano wcześniej, zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Oksana Syrojid poinformowała o zatrzymaniu przez rosyjskie FSB 7 statków w Azowie.
Państwowa Straż Graniczna Ukrainy stwierdziła, że kontrola statków jest zgodna z prawem.

Z kolei w Ministerstwie Infrastruktury poinformowano, że Rosja zwiększyła liczbę nieuzasadnionych kontroli statków, płynących do portów Ukrainy przez Cieśninę Kerczeńską.

Artykuły powiązane