Reprezentant ukraińskiej diaspory uważa, że należy uporządkować kwestię podwójnego obywatelstwa

Reprezentant ukraińskiej diaspory uważa, że należy uporządkować kwestię podwójnego obywatelstwa
Ukraińska diaspora w połączeniu z oficjalnymi władzami Kijowa muszą opracować specjalny status dla Ukraińców mieszkających poza ojczyzną, którzy starają się pomóc swojemu krajowi.

 

Taką opinię wyraził w wywiadzie dla Ukrinformu w Brukseli przewodniczący Światowego Kongresu Ukraińców (ŚKU) Jewhen Czolij.

"Ukraińcy, którzy podjęli decyzję o życiu poza granicami Ukrainy, ale czują przynależność do swojej ojczyzny i chcą konkretnie i skutecznie jej pomóc, w szczególności w tym trudnym momencie, muszą mieć do tego odpowiednie wsparcie ze strony Ukrainy. Uważam, że struktury władzy Ukrainy wraz z ŚKU muszą popracować nad takimi mechanizmami, które przyczyniłyby się do tego, i zastanowić się między innymi nad podwójnym obywatelstwem i specjalnym statusem Ukraińców poza granicami kraju" - oświadczył przewodniczący ŚKU.

Czolij poinformował również, że w dniach 24-26 listopada bieżącego roku w Kijowie odbędzie się XI Światowy Kongres Ukraińców. W ramach tego kongresu przedstawiciele ŚKU wezmą udział w państwowych obchodach 85. rocznicy Wielkiego Głodu.

"Podczas kongresu, w szczególności, podsumujemy działalność ŚKU, opracujemy wizję przyszłości i wybierzemy nowe władze" - dodał Czolij.

Artykuły powiązane