Góra na cześć Piłsudskiego, którą usypano na Wołyniu furażerkami

Góra na cześć Piłsudskiego, którą usypano na Wołyniu furażerkami
Na Wołyniu znajduje się piaskowa góra, którą chłopi zbudowali na cześć zwycięstwa Piłsudskiego.

 

Piaszczyste wzgórze za wsią Kościuchnówka w obwodzie wołyńskim jest nazywana "Polską górą". Według opowiadań starych mieszkańców, góra została stworzona ludzkimi rękoma, piasek do jej usypania nosili w czapkach nie tylko lokalni mieszkańcy, ale i polscy żołnierze.

Jak wspomina mieszkanka Kościuchnówki Hanna Kondracka, której mąż pracował przy budowie, za pracę płacili chlebem, informuje serwis volyn24.com.

"Polska góra" pojawiła się w wiosce w latach 30-tych XX wieku na cześć zwycięstwa polskich legionistów pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego nad wojskami carskiej Rosji.

Góra była swoistym miejscem pielgrzymek dla uczestników walk pod Kościuchnówką. Na górze było muzeum i kamień z napisem "Pan marszałek Józef Piłsudski". Każdej jesieni była tam obchodzona rocznica bitwy z czasów I wojny światowej.

Jak dojechać:

Wieś Kościuchnówka znajduje się w rejonie maniewickim na granicy z obwodem rówieńskim. Odległość od Łucka wynosi 102 km.

Informacja:

W pobliżu wsi Kościuchnówka w czasie I wojny światowej w armii austriackiej armii znajdowały się polskie legiony Józefa Piłsudskiego. 4 -6 lipca 1916 roku we wsi odbyła się bitwa — jedna z najważniejszych podczas Ofensywy Brusiłowa.

We wsi znajduje się cmentarz polskich legionistów, którzy zginęli w czasie walk.

Jak informował WSCHODNIK, w obwodzie wołyńskim podczas prac wspólnej ekspedycji pracowników muzeów krajoznawczych i organizacji pozarządowych w 2016 roku odkryto grób polskich legionistów, poległych w walkach pod Kuklami w październiku 1915 roku.

Artykuły powiązane