Dolar upadnie, a bankom grozi rewolucja: co czeka Ukraińców

Dolar upadnie, a bankom grozi rewolucja: co czeka Ukraińców
Czołowi ekonomiści opublikowali prognozę na najbliższe dekady.

 

Ukraińcy przestaną zależeć od kursu dolara, banki przejdą poważną transformację, a system finansowy państwa ostatecznie będzie związany ze światowym. Taką prognozę sporządzili czołowi eksperci Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), pisze "Telegraf".

Ukraina, jak i inne kraje zależące od importu, faktycznie przywiązana jest do kursu dolara. Od niego zależą ceny nieruchomości, samochodów, energii, a nawet owoców i warzyw. Jednak taka sytuacja utrzyma się nie na długo, czytamy w najnowszym raporcie WEF. Eksperci są przekonani, że istniejący system z dominacją dolara mutuje. „Euro i juan zyskają takie samo znaczenie jak amerykański dolar. W coraz większym stopniu odpowiadają one światowemu popytowi na rezerwowe waluty oraz bezpieczne aktywa” — czytamy w raporcie.

W tym samym czasie znacznie zmniejszy się liczba pieniędzy papierowych. Do gospodarki bez gotówki dąży również Ukraina. W każdym razie taki zamiar został zadeklarowany w strategii Narodowego Banku. Gotówka jest źródłem korupcji oraz szarej strefy, podczas gdy bezgotówkowe transakcje łatwiej prześledzić. Ponadto, banki centralne na całym świecie wydają ogromne zasoby do obsługi, odbioru i wymiany banknotów.

Nowym trendem, jak przekonuje WEF, są pieniądze cyfrowe. Już teraz wiele państw podejmuje kroki w kierunku legalizacji walut elektronicznych. Pojawienie się e-hrywny (elektronicznej ukraińskiej waluty narodowej) zapowiedziano w Narodowym Banku. Kryptowaluty łączą rynki, skracają dystans między polityką pieniężno-kredytową różnych państw. Powrót do zwyczajnej sytuacji, uważają eksperci, już nie będzie możliwy.

Banki zmienią się nie do poznania

Nowoczesne technologie finansowe zmienią systemy bankowe nie do poznania. Zmniejszy się odległość między kredytobiorcą i współpracownikiem, zostanie uproszczony dostęp do informacji. Sytuacja, w której bank jest strukturą, która zbiera depozyty, udziela kredytów na procent i dzięki temu zwraca wpłaty, zostanie w przeszłości. Ponadto, zamknięte zostaną ogromne sieci oddziałów – wszystkie usługi i operacje będzie można wykonać w sieci. „Opracowanie nowych technologii i zmniejszenie pośrednictwa przez tradycyjne banki da wszystkim dorosłym dostęp do usług finansowych” — przekonują w WEF.

Stary model zmieni się całkowicie do 2030 roku, prognozują analitycy. Na ten moment powinien przygotować się system regulacyjny, klienci oraz same banki. Każdy Ukrainiec będzie zmuszony opanować podstawowe umiejętności pracy z technologiami. Już teraz każdy nowoczesny człowiek powinien posiadać podstawy cyberbezpieczeństwa. W przyszłości prawidłowe obchodzenie się z systemami płatności w internecie będzie równie ważne, jak przechodzenie przez ulicę tylko na zielonym świetle.

Na marginesie, jeśli teraz, jak podkreślają ekonomiści, Bitcoin i inne kryptowaluty są używane przede wszystkim do spekulacji, w przyszłości technologie, na podstawie których one istnieją, staną się podstawą nowego sektora finansowego. Technologia Blockchain już teraz jest używana przez wiele krajowych organów.

Problemem systemów finansowych są nisko oprocentowane depozyty. W krajach z rozwiniętą gospodarką pieniądze często pożycza się na 1% w skali rocznej. Jednak w tym samym czasie negatywnie odbija się to na pracy pośredników, funduszy emerytalnych, firm ubezpieczeniowych. Wszystkie one lokują zebrane środki również na bankowych depozytach.

Przypomnijmy, że na Ukrainie kredytowe stawki są jedne z najwyższych w Europie. Jeśli Niemcy mogą pożyczyć nawet na kilka procent rocznie, to Ukraińcy zapłacą średnio od 30%, czyli 15 razy więcej. Z drugiej strony, jeśli w Niemczech klient, który nie oddał długu jest wyjątkiem, to na Ukrainie 57% kredytów nie jest zwracanych na czas. Taka sytuacja zmusza ukraińskie banki do tworzenia rezerwy na rekompensatę niezwróconych środków. Oczywiście rezerwy tworzy się kosztem nowych klientów, którzy zmuszeni są pożyczać na jeszcze wyższych stawkach.

Artykuły powiązane