OBWE poinformowało o zwiększeniu łamania „ciszy” w Donbasie

OBWE poinformowało o zwiększeniu łamania „ciszy” w Donbasie
Misja Monitoringowa OBWE w zeszłym tygodniu odnotowała wzrost o 63% liczby naruszeń zawieszenia broni w porównaniu z zeszłym tygodniem.

 

Poinformował o tym w czasie cotygodniowego spotkania zastępca szefa Misji Monitoringowej Alexander Hug, podaje korespondent „Ukrinformu”.

„W zeszłym tygodniu Specjalna Misja Monitoringowa odnotowała zwiększenie liczby naruszeń zawieszenia broni o 63%. Ogólnie Misja odnotowała ponad 6500 takich naruszeń” - oświadczył.

Jak zaznaczył Hug, Misja odnotowała czterokrotne zwiększenie liczby przypadków użycia broni, które zgodnie z postanowieniami mińskimi powinny zostać wycofane.

Wśród naruszeń odnotowano 86 przypadków wykorzystania systemów rakietowych. Co więcej, nie jest zaskoczeniem, że Misja Monitoringowa odnotowała dużą ilość broni, która została rozmieszczona z naruszenia porozumienia na linii demarkacyjnej . Ogólnie w zeszłym tygodniu Misja OBWE znalazła 84 sztuki broni, które zostały rozmieszczone z naruszeniem porozumienia, 74 w niekontrolowanych przez rząd regionach, 10 w kontrolowanych regionach - dodał przedstawiciel OBWE.

Hug zaznaczył, że poziom przemocy „wrócił do tego (poziomu – red.) sprzed potwierdzenia zawieszenia broni”.

Artykuły powiązane