Ukraiński IPN żąda udostępnienia obywatelom możliwości kopiowania dokumentów archiwalnych

Ukraiński IPN żąda udostępnienia obywatelom możliwości kopiowania dokumentów archiwalnych
W końcu czerwca do obowiązującego porządku korzystania z dokumentów archiwalnych zostały wprowadzone zmiany.

 

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej skierował list do Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy i Państwowej Służby Archiwalnej Ukrainy z prośbą, aby dla obywateli przywrócić możliwość kopiowania dokumentów archiwalnych, czytamy na stronie ukraińskiego IPN.

27 czerwca do procedury korzystania z dokumentów Archiwum Narodowego zostały wprowadzone zmiany. Według nowych regulacji zabrania się tworzenia kopii za pomocą telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych i tabletów bez statywu i wymiennych obiektywów następujących: dokumentów w dużych formatach (ponad A4); spraw o grubości grzbietu ponad 4 cm; gramoty na brzozowej korze; dokumenty na pergaminie; rękopisy; starodruki; dokumenty z płowiejącym lub słabo kontrastowym tekstem; dokumenty wykonane akwarelą, gwaszem, ołówkiem, węglem, atramentem; zbiory archiwalne (niearchiwalnych kolekcji); pełne kolekcje; informacje, które zawarte są w dokumentach referencyjnych archiwum.

Jak pisze "Ukraińska Prawda", kandydat nauk historycznych Ołeksandr Ałfiorow wyjaśnił, że wcześniej można było sfotografować niezbędne dokumenty, w domu odszyfrować pismo, opracować.

Jego zdaniem, pod rozmiar „większy niż A4 (30 cm)” podlega lwia część dokumentów.

Przewodniczący ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz zauważa, że ograniczenia w kopiowaniu pozbawiają obywateli możliwości szczegółowego badania historii własnej rodziny lub miejscowości, a także stoją na drodze poznania przez Ukraińców swojej przeszłości.

"Jesteśmy przekonani, że w warunkach wojny informacyjnej ukraińskie państwo musi podjąć poważne wysiłki w celu popularyzacji naszej historii, zapraszać do zapoznania się z nią swoich obywateli. Niestety, przyjęte niedawno zmiany mogą przeszkodzić w realizacji tych ważnych zadań, więc powinny być anulowane", – powiedział on.

Artykuły powiązane