Rosja blokuje dostęp Ukrainy do części jej strefy ekonomicznej na Morzu Czarnym

Rosja blokuje dostęp Ukrainy do części jej strefy ekonomicznej na Morzu Czarnym
Dostęp Ukrainy do znacznej części jej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Czarnym jest blokowany przez Rosję.

 

Poinformował o tym w „Radio.Krym.Realii” zastępca dyrektora ds. pracy naukowej ukraińskiego Instytutu Rybołówstwa i Ekologii Morza Konstantyn Demianenko. Skomentował on sytuację związaną z połowem ryb w dwóch morzach.

„Sytuacja na Morzu Czarnym i na Morzu Azowskim diametralnie się różnią. U nas na Morzu Czarnym wszystko jest bardziej ponure, ponieważ Rosja de facto blokuje, w każdej postaci, dostęp Ukrainy do ogromnej, znacznej części ukraińskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Ta strefa została zamknięta dla rybaków i dla naukowców” - zaznaczył naukowiec.

Demianenko również uważa, że ograniczenia w wydobywaniu wodnych zasobów na Morzu Azowskim dla Rosji i Ukrainy są „zdecydowanie bardziej pozytywne”.

Według danych Ukraińskiej Agencji ds. Rybołówstwa, po aneksji Krymu Rosja zajęła do 90% zasobów rybnych Ukrainy na Morzu Czarnym.

Od końca kwietnia do lipca tego roku rosyjscy strażnicy graniczni zatrzymali prawie 100 ukraińskich statków na Morzu Azowskim, poinformował minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan.

3 maja Służba Graniczna Ukrainy poinformowała, że Rosja zaczęła stosować ostrą politykę zatrzymywania i kontroli statków płynących przez Cieśninę Kerczeńską. Począwszy od 30 kwietnia, rosyjskie służby specjalne zatrzymują codziennie statki w celu kontroli i identyfikacji ekwipunku.

Jak informował WSCHODNIK, Rosja zamknęła dla Ukrainy część Morza Azowskiego.

Artykuły powiązane