Na Ukrainie rozpoczęły się największe w historii kraju ćwiczenia z wojskami NATO

Na Ukrainie rozpoczęły się największe w historii kraju ćwiczenia z wojskami NATO
W poniedziałek na Ukrainie uroczyście zainicjowano wielonarodowe ćwiczenia wojskowe Rapid Trident - 2018 z udziałem jednostek wojsk NATO.

 

Donosi o tym na Facebooku służba prasowa Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Według informacji, uroczyste otwarcie ćwiczeń odbyło się w bazie Międzynarodowego Centrum Utrzymania Pokoju i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Wojsk Lądowych imienia hetmana Petra Sahajdacznego w obwodzie lwowskim.

Podkreśla się, że w obecnych wydarzeniach wezmą udział jednostki wojskowe 10 krajów-członków NATO i 4 krajów partnerskich NATO, czyli z 14 krajów. A mianowicie - Ukraina, USA, Azerbejdżan, Bułgaria, Wielka Brytania, Gruzja, Dania, Kanada, Litwa, Mołdawia, Niemcy, Rumunia, Polska, Turcja.

Do udziału wciągnięto także żołnierzy z Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG im. hetmana Konstantego Ostrogskiego.

"W tym roku Rapid Trident - 2018 są najbardziej ambitnymi wspólnymi ćwiczeniami lądowymi ", - podkreślono w resorcie.

Według danych Ministerstwa Obrony Ukrainy, ogółem w ćwiczeniach weźmie udział ponad 350 jednostek sprzętu i 2200 żołnierzy, trenujących na poligonie w Jaworowie.

Ćwiczenia potrwają 2 tygodnie (do 15 września włącznie) i będą składać się z dwóch faz - gospodarki kierowniczo-sztabowej i polowej. W tym czasie ukraińscy wojskowi i ich koledzy z krajów-partnerów przećwiczą szereg zadań o charakterze bojowym, logistycznym i humanitarnym.

"Ważną cechą ćwiczeń jest to, że ze strony ukraińskiej większość uczestników stanowią żołnierze jednej z brygad zmechanizowanych wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy, które mają bezpośrednie i w ogóle niedawne doświadczenia walki w najgorętszych punktach rejonu przeprowadzania Operacji Antyterrorystycznej i Operacji Połączonych Sił na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego" – przekazano w biurze prasowym.

Artykuły powiązane