Rozwiązanie umowy z Rosją usuwa kolejną przeszkodę na drodze do NATO

Rozwiązanie umowy z Rosją usuwa kolejną przeszkodę na drodze do NATO
Wypowiedzenie Umowy o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Rosją z 1997 r. będzie usunięciem jeszcze jednej przeszkody na drodze do członkostwa Ukrainy w NATO.

 

Powiedział o tym zastępca szefa Administracji Prezydenta Ukrainy Konstantyn Jelisiejew w wywiadzie dla BBC News Ukraina.

„Rosja, rozpoczynając zbrojną agresję przeciwko Ukrainie, naruszyła właściwie każde z postanowień tego dokumentu, uczyniła jego cel nieważnym. Ponadto, w umowie jest klauzula, gdzie w zawoalowany sposób napisano, że Ukraina nie może być członkiem NATO. Dlatego wstrzymując działanie (umowy — przyp. red.), usuwamy i tę przeszkodę” - powiedział Jelisiejew.

Zaznaczył, że brak przedłużenia działania tego dokumentu nie stwarza żadnych podstaw do naruszenia praw i interesów obywateli Ukrainy, znajdujących się na terenie Rosji.

„Nie podważa to także legitymizacji międzynarodowo uznanych granic Ukrainy i nie zastępuje różnych mechanizmów, w tym dyplomatycznych, niezbędnych do uregulowania w Donbasie” - powiedział Jelisiejew.

Przypomnijmy, prezydent Petro Poroszenko oświadczył, że do 30 września wyśle informacje Federacji Rosyjskiej o nieprzedłużaniu Umowy o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z 1997 roku.

Umowa została podpisana 31 maja 1997 roku na okres 10 lat (z późniejszym automatycznym przedłużeniem dokumentu, jeżeli strony nie wypowiedzą się przeciw). Weszła ona w życie 1 kwietnia 1999 roku.

Artykuły powiązane