Ambasador USA: Ukraina po raz pierwszy otrzymała strategiczne znaczenie dla Pentagonu

Ambasador USA: Ukraina po raz pierwszy otrzymała strategiczne znaczenie dla Pentagonu
W ostatnich latach, po raz pierwszy w okresie stosunków między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi, Waszyngton uznaje strategiczne znaczenie stosunków z Kijowem dla Stanów Zjednoczonych Ameryki.

 

Według ambasadora Ukrainy w USA – Walerego Czałyja , Stany Zjednoczone rozumieją ważność tego, że Ukraina ogranicza agresywne działania Rosji i jej ekspansję na Zachód. Powiedział on o tym w wywiadzie dla „Ukraińskiej Prawdy”.

"Gdyby robiła to Ameryka, mierzyłoby się to nie pieniędzmi, ale życiem ludzi" - wyjaśnił.

"Po raz pierwszy w ciągu wszystkich naszych lat współpracy mogę powiedzieć, że w USA - przynajmniej w Pentagonie i w wywiadzie - zaczęto postrzegać Ukrainę jako strategicznego partnera w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa" - powiedział Czałyj.

Powiedział również, że Amerykanie potrzebują ukraińskiego doświadczenia w wojnie hybrydowej i doświadczenia w zwalczaniu najnowszych rodzajów broni.

„Weźmy najnowsze systemy artyleryjskie, które Rosja wykorzystuje w Donbasie. Jak zorganizować obronę przy ich użyciu, jak zapewnić efektywność komunikacji w terenie działań wojennych. Dla partnerów ważne jest nasze doświadczenie w zwalczaniu ataków informacyjnych, wpływania na opinię ludzi. Na przykład, Rosjanie starają się wpływać na nastroje ludzi poprzez zwiększanie lub zmniejszanie presji zbrojnej, dodając dezinformację” – podał przykłady współpracy niezbędnej dla USA.

Artykuły powiązane