Na Ukrainę przybyło prawie 30 tysięcy chasydów

Na Ukrainę przybyło prawie 30 tysięcy chasydów
Dziesiątki tysięcy pielgrzymów-chasydów przybyło na Ukrainę na obchody Nowego 5779 roku.

 

Jak co roku na obchody żydowskiego Nowego Roku Rosz Ha-Szana na Ukrainę przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy chasydów-pielgrzymów, odwiedzających miasto Humań obwodzie czerkaskim.

Święto przypada na okres od 9 do 11 września.

Pracownicy Państwowej Służby Granicznej Ukrainy odnotowali wjazd prawie 28 tysięcy pielgrzymów przez krajowe przejścia graniczne.

Najwięcej grup zorganizowanych chasydów, a mianowicie ponad 10 tysięcy osób, przybyło już 6 września. Głównymi punktami dla odprawy granicznej stały się przejścia na lotniskach Boryspol, Żuliany, Lwów i Odessa, a także w punktach kontrolnych na granicy z Polską, Rumunią i Słowacją.

W komunikacie służby granicznej poinformowano, że funkcjonariusze wcześniej przygotowali się do zwiększonego ruchu granicznego spowodowanego przez napływ zorganizowanych grup chasydów.

"Przeprowadzono specjalne szkolenia dla inspektorów straży granicznej odnoście oznak fałszerstwa dokumentów paszportowych i identyfikacji osób, opracowano harmonogram uzyskania wstępnych informacji o przyjeździe grupy i zorganizowano realizację kontroli granicznej na poszczególnych pasach ruchu, zwiększono liczbę roboczych miejsc oraz pracowników granicznych", - podkreślono w straży granicznej.

Przypomnieli oni, że w zeszłym roku w tym czasie z punktów kontrolnych skorzystało ponad 20 tysięcy pielgrzymów, przybywających zorganizowanymi grupami.

Jak informował WSCHODNIK, dwa lata temu podczas obchodów Nowego Roku w Humaniu na Ukrainie chasydzi obrzucili kamieniami ekipę programu "Nadzwyczajnych Wiadomości" kanału ICTV, strzelali do sprzedawcy sklepu, rozbili samochód policyjny i omal nie spalili 9 piętrowy blok.

Artykuły powiązane