Na Lwowszczyźnie ograniczą reklamę zatrudnienia Ukraińców za granicą

Na Lwowszczyźnie ograniczą reklamę zatrudnienia Ukraińców za granicą
Mieszkańcy regionu otrzymają broszury z informacją, że praca za granicą – to ryzyko i niesie wiele obaw.

 

Przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeh Syniutka będzie walczyć z migracją zarobkową w obwodzie lwowskim za pomocą broszur - "opowieści grozy" i ograniczeniem reklam zatrudnienia za granicą.

Podczas zebrania samorządowego w poniedziałek, 10 września urzędnik zwrócił się do podwładnych z poleceniem, aby zintensyfikować kampanię informacyjną przeciwko wyjazdom Ukraińców do pracy w innych krajach.

Według słów przewodniczącego, większość agencji pracy zajmujących się zatrudnieniem mieszkańców obwodu lwowskiego za granicą działa nielegalnie lub narusza warunki licencji. Dyrektor Lwowskiego Centrum Zatrudnienia Andrij Baryluk powiedział, że z 92 zarejestrowanych w obwodzie lwowskim 54 firmy nie prowadzi działalności po kontroli, a 24 firmy działa z naruszeniami.

Syniutka wyraził również obawy dotyczące stanu kampanii informacyjnej na temat zatrudnienia Ukraińców za granicą. Polecił kierownikowi Głównego Zarządu Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy w obwodzie lwowskim Iwannie Iwanoczko wydrukować ulotki z informacjami o ryzyku zatrudnienia za granicą.

"Napiszcie ludziom o prawdziwych obawach. Kiedy ludzi którzy przyjeżdżają biją, zabierają paszport, zostawiają z niczym, a człowiek pracuje jak niewolnik. Trzeba dać to komuś do ręki i powiedzieć: »Człowieku, pomyśl! Dzisiaj tutaj możesz zarobić 12-14 tysięcy, a tam dostaniesz 17 tysięcy. Policz, ile wydasz na noclegi, na jedzenie«. U nas panuje opinia, że tam polano miodem, a człowiekowi po otrzymaniu paszportu trzeba powiedzieć prawdę!", – wyjaśnił podwładnym metody pracy Ołeh Syniutka.

Przewodniczący administracji samorządowej polecił również kierownikowi Wydziału Polityki Wewnętrznej i Informacyjnej Oldze Bereziuk porozmawiać z dyrektorami i głównymi redaktorami agencji informacyjnych odnośnie celowości umieszczania reklam zatrudnienia za granicą. Zdaniem, Ołeha Syniutki należy ograniczyć rozpowszechnianie takiej reklamy.

"To ostatnia sprawa – skłonić ludzi do wyjazdu!", – powiedział Syniutka.

Jak przypomina ZAXID.net, za granicą na stałe mieszka i pracuje 3,2 mln Ukraińców, a na prace sezonowe co roku wyjeżdża około 9 mln. W Polsce na stałe pracuje około 2 mln Ukraińców.

Według najnowszych badań agencji Personnel Service Ukraińcy pracują w każdej piątej polskiej firmie. Przy tym ukraińscy pracownicy dostają taką samą pensję, jak i Polacy. Za pierwsze półrocze 2018 roku pracy migranci przesłali na Ukrainę 6,35 mld dolarów USA.

Artykuły powiązane