Ambasador Ukrainy: Po nauce w Polsce do kraju chce wrócić tylko 5-10% Ukraińców

Ambasador Ukrainy: Po nauce w Polsce do kraju chce wrócić tylko 5-10% Ukraińców
Z ponad 40 tysięcy ukraińskich studentów w Polsce na Ukrainę planuje wrócić zaledwie 5-10%.

 

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia oświadczył, że co najmniej 40 tysięcy ukraińskich studentów uczy się w Polsce i tylko 5-10% z nich chce wrócić na Ukrainę. Pozostali zamierzają kontynuować naukę lub życie w Polsce albo jechać dalej na Zachód, powiedział Deszczycia w wywiadzie dla portalu „Gławkom”.

Jednak zdaniem Deszczycy, szczyt wzrostu liczby studentów z Ukrainy już minął.

„Ich liczba bardzo rosła dwa lata temu. Tak, teraz także ten wskaźnik rośnie, ale nie dużo. Te badania, które przeprowadzono wśród studentów, pokazują, że 5-10% zadeklarowało, że chce wracać na Ukrainę. Pozostali zamierzają kontynuować naukę lub żyć w Polsce. To około połowy z nich. Druga połowa zamierza jechać dalej na Zachód uczyć się lub pracować” - zaznaczył ambasador.

Według dyplomaty, z jednej strony to dobrze, że ukraińska młodzież jedzie na Zachód, uczy się tam, zdobywa doświadczenie:

„To nie tylko doświadczenie, ale i życie w innym środowisku. Młodzi ludzie widzą, jak zmienia się Polska, zawiązują między sobą kontakty, zarabiają pieniądze. I w perspektywie mogą tworzyć podstawę do tego, aby potem wrócić na Ukrainę i inwestować w nią. Tak samo nasi migranci zarobkowi”.

Z drugiej strony, zauważa Deszczyca, z Ukrainy wyjeżdżają młodzi ludzie i to w pewnym stopniu jest negatywne zjawisko, bo potrzebuje ich gospodarka.

Przypomnijmy, że według informacji ambasadora Andrija Deszczycy, w Polsce mieszka i pracuje ponad milion obywateli Ukrainy, około 200 tysięcy Ukraińców otrzymało Kartę Polaka.

Artykuły powiązane