UE uruchomi na Ukrainie program zarządzania finansami państwa

UE uruchomi na Ukrainie program zarządzania finansami państwa
Unia Europejska planuje wdrożyć program wsparcia Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy w zarządzaniu finansami państwa.

 

Unia Europejska zamierza rozpocząć realizację tzw. programu wsparcia zarządzania finansami państwa na Ukrainie, z budżetem w wysokości 55 mln euro. Poinformował o tym p. o. zastępcy przewodniczącego Państwowej Służby Fiskalnej Jewhen Bambizow na Facebooku.

Jak zaznaczył wiceprzewodniczący, kluczowym celem tego programu jest pomoc organom fiskalnym Ukrainy w zarządzaniu finansami państwa.

W szczególności program przewiduje naukę międzynarodowych praktyk, metodologii i narzędzi do audytu danych elektronicznych. E-audyt to jedna z ważniejszych innowacji, która została zaprojektowana aby zmniejszyć obciążenie podatników w przypadku kontroli — z jednej strony — i zwiększyć jakość i skuteczność kontroli skarbowej — z drugiej strony, zaznaczył Bambizow.

Inicjatywa wprowadzenia takiego audytu jest częścią strategii rozwoju Państwowej Służby Fiskalnej.

W ramach programu Państwowa Służba Fiskalna otrzyma wsparcie w opracowywaniu odpowiedniej metodologii e-audytu, a także w sporządzaniu standardowych elektronicznych pytań audytorskich, testów i procedur.

„Jeszcze jedna zasadniczo ważna kwestia: ocena ryzyka i praca nad jego stopniowym zmniejszaniem. W planach jest zapewnienie ukraińskim organom fiskalnym wsparcia w opracowywaniu i aktualizacji oceny ryzyka” - dodał Bambizow.

Oczekuje się również wkładu Unii w inne strategiczne inicjatywy Służby Fiskalnej. W szczególności chodzi o opracowanie systemu kontroli obrotu towarów podlegających akcyzie oraz doskonaleniu mechanizmów i metod kontroli skarbowej. Inicjatywy te pozwolą zmniejszyć liczbę kontroli podmiotów gospodarczych, a jednocześnie na zwiększenie ich efektywności, zaznaczył wiceprzewodniczący Państwowej Służby Fiskalnej.

„Ważne jest również doświadczenie europejskie w walce z uchylaniem się od podatków (w tym pośrednie metody kontroli dochodów obywateli, dostęp do tajemnicy bankowej i tym podobne). W szczególności, w planie działania jest rozliczenie palącej kwestii kontroli i opodatkowania e-commerce”- stwierdził Bambizow.

Artykuły powiązane