UE wykluczyła drewno okrągłe z umowy na 1 mld euro, kwestia zostanie rozpatrzona przez arbitraż

UE wykluczyła drewno okrągłe z umowy na 1 mld euro, kwestia zostanie rozpatrzona przez arbitraż
Unia Europejska wprowadziła kwestię drewna okrągłego poza ramy nowej umowy dotyczącej czwartego programu pomocy makrofinansowej w wysokości 1 mld euro.

 

„Ten problem zostanie rozwiązany w specjalnie stworzonym arbitrażu, który powinien rozpocząć swoje prace już w przyszłym tygodniu” – napisano w materiale wydania „Europejska Prawda” pt.: „Obietnice miliarda euro: co powinien zrobić Kijów w zamian za pieniądze UE”.

UE zauważa, że taki arbitraż będzie dla niej precedensem. Choć podobny przepis jest zawarty we wszystkich umowach o strefach wolnego handlu, jednak ani jedno państwo nie doprowadziło sporu do takiego poziomu konfliktu jak w przypadku Ukrainy.

Według danych gazety internetowej, nieoficjalnym warunkiem UE dla podpisania memorandum o makrofinansowaniu był tylko brak rozszerzenia moratorium na eksport drewna okrągłego.

Ale w lecie Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła podobne moratorium w odniesieniu do drewna opałowego, stawiając makrofinansową pomoc UE pod groźbą zerwania.

„Jednak ostatecznie kwestia została poruszona: Poroszenko zawetował ustawę, sugerując Radzie usunięcie rozszerzenia moratorium. A deputowani, którzy nie mają głosu do przezwyciężenia weta przysłuchiwali się temu życzeniu” – czytamy w artykule.

Przypomnijmy, że badania brytyjskiej organizacji pozarządowej Earthsight, zajmującej się problemem nielegalnej wycinki lasów na całym świecie pokazują, że Ukraina eksportuje do UE nielegalne drewno dla dostawców IKEA i Leroy Merlin.

Artykuły powiązane