Ukraińcom nie opowiadają nowe stawki celne sprowadzanych samochodów

Ukraińcom nie opowiadają nowe stawki celne sprowadzanych samochodów
Przyjęty w pierwszym czytaniu przez Radę Najwyższą wariant projektu ustawy o obniżeniu kosztów odprawy celnej samochodów na europejskich numerach nie satysfakcjonuje w pełni właścicieli tzw. „europejskich blach”.

 

"Gabinet Ministrów i Ministerstwo Finansów w całości poparły tę ustawę, ale są do niej pewne uwagi. Należy je wziąć pod uwagę, gdy zostanie przyjęta w drugim czytaniu. Przyjęcie w pierwszym czytaniu jej (Niny Jużaniny - przyp. red.) projektu ustawy w pewnym stopniu zredukowało napięcie. Teraz mamy wiele do zrobienia” – powiedział „Ekonomicznej Prawdzie” ukraiński wiceminister finansów – Serhij Werłanow.

Werłanow wyjaśnił także, które kwestie wymagają poprawy.

"Po pierwsze, powinniśmy zasadniczo rozwiązać kwestię ochrony środowiska, standard, który stosujemy to Euro-3, Euro-4 lub Euro-5. Euro-5 nie jest odpowiednie. W rzeczywistości są to samochody siedmioletnie. Musimy powrócić do pewnego standardu, przynajmniej Euro-4. Ale dyskusja dotyczy również Euro-3 "- powiedział wiceminister finansów.

"Po drugie stawka. Musimy osiągnąć pewien kompromis z komisją i już utworzoną grupą inicjatywną »Jewrosyła«. Konieczne jest znalezienie rozwiązania, aby wszystkie te samochody przeszły odprawę celną i mogły być wprowadzone do legalnego obrotu"- dodał.

Urzędnik ogłosił kontynuację negocjacji między zainteresowanymi stronami.

Artykuły powiązane