Ukraina osiągnęła porozumienie z MFW o podwyżce cen gazu

Ukraina osiągnęła porozumienie z MFW o podwyżce cen gazu
Rząd Ukrainy w negocjacjach z MFW osiągnął zasadnicze porozumienie o stopniowym wzroście cen gazu do poziomu parytetu importowego do roku 2020.

 

Poinformował o tym szef zarządu NAK „Naftohaz Ukraina” Andrij Kobolew, przekazuje agencja Interfax-Ukraina.

„Jest wstępny kompromis, który osiągnął rząd (z MFW — przyp. red.). Omawiane teraz jest tempo” - powiedział Kobolew.

Według szefa „Naftohazu”, kwestia ceny na gaz jest kluczowym elementem prowadzonych obecnie w Kijowie negocjacji z misją MFW.

Jednocześnie Kobolew zaznaczył, że nie jest przekonany, czy podawane przez media wielkości wzrostu cen w pierwszym etapie (23,5-25% - przyp. red.) są prawidłowe.

Misja MFW przybyła z wizytą do Kijowa 6 września. Na podstawie rezultatów wizyty, która powinna zakończyć się 19 września, zostanie podjęta decyzja w sprawie przyznania kolejnej transzy w ramach programu rozszerzonego finansowania.

Kluczowym warunkiem otrzymania transzy z MFW jest wzrost cen na gaz dla ludności do poziomu cen rynkowych. Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman oświadczył o gotowości do takiego kroku.

Ukraina w ramach współpracy z MFW zobowiązała się zrezygnować ze specjalnych zobowiązań sprzedaży społeczeństwu gazu ziemnego po obniżonej cenie i przejść na ceny rynkowe, jednak latem i jesienią 2017 roku zrezygnowała z ich wykonania.

Więcej informacji odnośnie kwestii współpracy Ukrainy z MFW możecie przeczytać w naszym cotygodniowym podsumowaniu gospodarczym - Tydzień 10-14 września w gospodarce Ukrainy.

Artykuły powiązane