Na Ukrainie odbędą się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe Czyste Niebo-2018 z udziałem 8 krajów

Na Ukrainie odbędą się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe Czyste Niebo-2018 z udziałem 8 krajów
W październiku rozpoczną się największe w historii Ukrainy lotnicze ćwiczenia wojskowe w historii Ukrainy, w których wezmą udział Siły Powietrzne USA oraz przedstawiciele ośmiu innych krajów w tym Polski.

 

Manewry mają za zadanie budowania relacji Kijowa z NATO i wzmocnienia bezpieczeństwa regionalnego, informuje Newsweek.

Podkreśla się, że w październikowych ćwiczeniach Czyste Niebo weźmie udział 450 amerykańskich żołnierzy. Swoje wojska na Ukrainę wysyłają: Belgia, Dania, Estonia, Holandia, Polska, Rumunia i Wielka Brytania. Ogółem w wojskowych manewrach weźmie udział 950 wojskowych.

Główną bazą do ćwiczeń bojowych samolotów wybrano lotnisko w mieście Starokonstantynów w obwodzie chmielnickim.

Podczas ćwiczeń będą prezentowane amerykańskie taktyczne myśliwce F-15, wojskowo-transportowe samoloty KC-135s i C-130J oraz drony MQ-9s.

Celem manewrów będzie ochrona suwerenności w powietrzu, przećwiczenie operacji przechwytywania, integracja operacji na ziemi i w powietrzu, operacje lotniczej mobilności, ewakuacja medyczna w powietrzu, cyberbezpieczeństwa oraz transport żołnierzy, zauważa Stars and Stripes.

Według urzędników z zakresu obrony, Czyste Niebo to jedne z wielu wspólnych i międzynarodowych ćwiczeń, które odbywają się na Ukrainie w tym roku, i które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa regionalnego, dodaje gazeta.

Artykuły powiązane