W Czarnobylu oficjalnie uruchomiono elektrownię słoneczną

W Czarnobylu oficjalnie uruchomiono elektrownię słoneczną
5 października w Prypeci na terenie Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu oficjalnie otwarto elektrownię słoneczną Solar Chernobyl — 1 MW.

 

W perspektywie pomyślnie zakończony projekt zostanie rozszerzony do 100 MW, pisze Delo.ua.

Elektrownia znajduje się w przemysłowej części elektrowni atomowej w Czarnobylu, nad czwartym blokiem, który wybuchł 26 kwietnia 1986 roku. Roczna wydajność elektrowni wynosi 1024 MWh/rok.

Od 1 lipca 2018 roku po raz pierwszy po odłączeniu bloku energetycznego w 2000 r. energia elektryczna z Czarnobyla zaczęła działać w jednej z sieci elektroenergetycznej Ukrainy, ale już jako produkt słonecznej generacji i realizowana jest przez mechanizm "zielonej taryfy".

Wiosną tego roku Fundusz Mienia Państwowego Ukrainy ogłosił konkurs na dzierżawę działki pod budowę dużej słonecznej stacji na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. Słoneczna stacja o mocy 100 MW zapewni energię elektryczną dla około 30 tysięcy gospodarstw domowych.

W 2017 roku firma "Solar Czarnobyl" otrzymała prawo do dzierżawy części działki na której znajduje się system chłodzenia obiektów elektrowni atomowej w Czarnobylu o powierzchni 2,5 tys. mkw. Jedynym beneficjentem "Solar Czarnobyl" jest Jewhen Wariagin, znany jako kierownik projektów słonecznej elektrowni firmy Activ Solar (kontrolowanej przez braci Klujewych).

Pomimo aneksji Krymu i "nacjonalizacji" projektów Activ Solar, Wariagin do tej pory widnieje w dokumentacji jako kierownik wielu krymskich stacji słonecznych.

Solar Chernobyl jest wspólnym projektem Konsorcjum firm Rodina — Enerparc AG, założonym w 2013 roku. Celem projektu jest realizacja projektów energetyki odnawialnej na terenach poszkodowanych w wyniku katastrofy w Czarnobylu.

Pomysł o stworzeniu projektu powstał w 2013 r. i skutkował rozwojem przez Konsorcjum Rodina — Enerparc AG strategii budowy słonecznej elektrowni na terenach dotkniętych skutkami awarii w Czarnobylu.

W lipcu 2015 r. Konsorcjum i Czarnobylska Elektrownia Atomowa podpisały memorandum odnośnie budowy elektrowni słonecznej na terenie elektrowni w Czarnobylu.

W 2016 r. — opracowano studium wykonalności projektu, prawny i finansowy schemat jego realizacji.

W lutym 2017 roku podpisano umowę dzierżawy działki pod wykorzystanie energii słonecznej na terenie elektrowni w Czarnobylu, i w październiku firmy Rodina i Enerparc AG zaczęły montować sprzęt technologiczny.

W pierwszym kwartale 2018 słoneczna elektrownia została oddana do użytku, a 12 czerwca 2018 Solar Chernobyl otrzymał zieloną taryfę. Tym sposobem, od 1 lipca tego roku, po raz pierwszy od 18 lat, pierwszy strumień energii elektrycznej z Czarnobyla zaczął napływać do jedynego systemu energetycznego Ukrainy.

Artykuły powiązane