Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o 35 cyberatakach rosyjskich służb specjalnych

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o 35 cyberatakach rosyjskich służb specjalnych
Od początku 2018 roku hakerzy na zlecenie rosyjskich służb specjalnych dokonali 35 ataków na ukraińskie zautomatyzowane systemy i bazy danych obiektów infrastruktury krytycznej.

 

Jak poinformowało biuro prasowe Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, wyjawiono pięć grup hakerskich i identyfikowano dziewięć osób "zaangażowanych przez rosyjskie służby specjalne do ataków cybernetycznych".

"Tylko w ciągu 2018 r. dla realizacji zadań rosyjskich służb specjalnych przestępcy dokonali trzydzieści pięć ataków na ukraińskie zautomatyzowane systemy i bazy danych obiektów infrastruktury krytycznej w branżach energetyki, transportu, telekomunikacji, sektora bankowego" – napisano w komunikacie.

Komentując ujawnienie przez służby specjalne Holandii i Wielkiej Brytanii operacji na dużą skalę organizowanej przez oficerów Sztabu Generalnego Ministerstwa Obrony Rosji wobec Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, w SBU zauważyli, że jest to kolejne potwierdzeni destruktywnej działalności Moskwy nie tylko na terenie Ukrainy, ale i prowadzenie hybrydowej agresji Kremla na inne państwa.

W służbie prasowej podkreślają, że rząd i struktury Federacji Rosyjskiej kryją swoich cyberprzestępców od odpowiedzialności za popełnione przestępstwa i faktycznie zaprzestali przestrzegania swoich zobowiązań międzynarodowych.

"Takie nieodpowiedzialne i destruktywne zachowanie jest niedopuszczalne dla stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ", - podkreślono w komunikacie.

Należy nadmienić, że w ślad za Wielką Brytanią, Australią, USA, Kanadą i Holandią, Niemcy oskarżyły Rosję w realizacji wielu dużych ataków cybernetycznych w ostatnich latach.

Artykuły powiązane