W ciągu czterech lat Państwowa Agencja Ukrainy ds. Kina zabroniła 780 filmów rosyjskich

W ciągu czterech lat Państwowa Agencja Ukrainy ds. Kina zabroniła 780 filmów rosyjskich
Od sierpnia 2014 r. Państwowa Agencja Ukrainy ds. Kina zakazała emisji 780 rosyjskich filmów i seriali. Poinformowało o tym biuro prasowe agencji.

 

„Od sierpnia 2014 roku, kiedy na stanowisko przewodniczącego Państwowej Agencji Ukrainy ds. Kina został mianowany Pyłyp Illenko, po chwilę obecną, agencja zakazała 780 filmów i seriali, mających na celu popularyzację i propagowanie organów państwa-agresora i represyjnych władz ZSRR, w tworzeniu których brały udział osoby wpisane na listę osób stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, a także produkcje państwa-agresora po 1 stycznia 2014 roku” – poinformowano w agencji.

Zdaniem resortu, takie kroki doprowadziły „do oczyszczenia ukraińskiej przestrzeni informacyjnej od rosyjskiej propagandy”, a także „spowodowały znaczne straty finansowe rosyjskich producentów filmów i seriali”.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w Radzie Najwyższej Ukrainy zarejestrowano ustawę, której autorzy proponują pozbawić tytułu "artysta ludowy Ukrainy" szereg ukraińskich i rosyjskich wykonawców. Odpowiedni dokument został rozmieszczony na stronie internetowej parlamentu.

Autorami projektu wystąpiła grupa deputowanych, którzy zwrócili się organu ustawodawczego o skierowanie wniosku do Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy o pozbawienie tytułu "artysta ludowy Ukrainy" ukraiński artystów: Taisę Powalij, Ani Lorak, Switłanę Łobodę i Witalija Kozłowskiego, a także Rosjan Władimira Bortka, Filipa Kirkorowa i Nikolaja Baskowa.

Artykuły powiązane