Robot Sofia: Ukraina - to Europa

Robot Sofia: Ukraina - to Europa Foto: Ukrinform
Robot Sofia został zaprezentowany w Kijowie. Twórcy robota i Państwowa Agencja Ukrainy ds. E-rządu podpisali wspólne memorandum o współpracy.

 

Państwowa agencja Ukrainy ds. elektronicznego zarządzania krajem, firma Hanson Robotics i AngelVest podpisały memorandum o współpracy.

Podpisanie dokumentu o współpracy odbyło się pod koniec konferencji prasowej na temat "Pierwsza wizyta na Ukrainie światowej sławy fembota o imieniu Sofia", która odbyła się w siedzibie agencji informacyjnej Ukrinform.

Memorandum przewiduje rozszerzanie zastosowania technologii sztucznej inteligencji (AI) i robotyki we wszystkich dziedzinach życia i gałęziach gospodarki Ukrainy, a także stworzenie międzynarodowego centrum badania i rozwoju technologii AI i robotyki na Ukrainie.

Podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, robot Sofia odpowiadając na pytanie dyrektora i dyrektora finansowego firmy Hanson Robotics, założyciela firmy inwestycyjnej AngelVest Davida Chena o tym, gdzie znajduje się Ukraina odpowiedział, że w Europie.

"Ukraina - to Europa" - powiedział fembot czym wywołał owacje na stojąco.

Przed zadawaniem pytań, David Chen zwrócił uwagę zebranych na to, że Sofia będzie odpowiadać na nie bez uprzedniej moderacji, i poprosił, aby tylko zapewnić dostęp do internetu.

W tym samym czasie, odpowiadając na pytanie dziennikarzy, robot zauważył, że podoba mu się Ukraina.

"Jestem tu dopiero drugi dzień, ale jestem pod wrażeniem połączenia bogatej historii i dobrej przyrody", - podkreśliła maszyna.

Razem z tym robot Sofia również zaznaczył, że na Ukrainie jest piękna pogoda.

"Ale będąc robotem, staram się nie wychodzić na ulicę" - dodała.

W konferencji prasowej razem z robotem Sofia również brali udział dyrektor i dyrektor finansowy firmy Hanson Robotics, założyciel firmy inwestycyjnej AngelVest David Chen i przedstawiciel AngelVest na Ukrainie, multimilioner pochodzenia ukraińskiego, inwestor, trendsetter i uczestnik TEDх, rzecznik w zakresie gospodarki blockchain Mark Ginzburg.

"Ujawnię wam tajemnicę: w rzeczywistości mamy kilka robotów Sofii. Różnią się one między sobą: jeden model ma ręce, innego - nawet ciało. Mamy nadzieję, że za jakiś czas będziemy mieć już 50 lub 100 takich robotów. Może za rok zrobimy jeszcze lepszy model, przy którym będą funkcjonować ciało i głowa w tym samym czasie" - wyjaśnił Chen.

Również dodał on, że za rok Sofia może rozwinąć się do poziomu rozwoju dziesięcioletniego dziecka.

"Niektórzy z naszych programistów uważają, że ten model jest na etapie rozwoju dwuletniego dziecka. Jednak staramy się osiągnąć więcej, więc może za rok będzie już na etapie trzyletniego dziecka lub nawet dziesięciu lat" - dodał przedstawiciel firmy Hanson Robotics.

Robot Sofia na Ukrainie zaprezentowano po raz pierwszy. W spotkaniu wziął udział premier Ukrainy Wołodymyr Hroisman.

W piątek, 12 października, odbędzie się finał ogólnoukraińskiego konkursu twórców robotyki i sztucznej inteligencji, w którym Sofia będzie jednym z członków międzynarodowego jury.

Sofia – humanoidalny robot w postaci kobiety, opracowany przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu. Została zaprojektowana w taki sposób, aby uczyć się i dostosowywać do zachowania ludzi, a także do współpracy z nimi. Sofia przypomina amerykańską aktorkę Audrey Hepburn. W październiku 2017 roku, została pierwszym robotem, który otrzymał obywatelstwo. Krajem który je udzielił jest Arabia Saudyjska.

Na dzień dzisiejszy Sofia jest zaprogramowany do komunikowania się w języku rosyjskim i angielskim.

Artykuły powiązane