Klimkin: UPA powinna być krajowym czynnikiem jednoczącym

Klimkin: UPA powinna być krajowym czynnikiem jednoczącym Foto: Radio W
Minister spraw zagranicznych Ukrainy uważa, że UPA powinna stać się czynnikiem, który konsoliduje i jednoczy Ukraińców.

 

Według szefa ukraińskiego MSZ, dzień powstania UPA celowo został wybrany na święto Opieki Najświętszej Bogurodzicy czyli tzw. Pokrowa, napisał na swoim Facebooku.

"Pojawił się nowy punkt siły, gdzie niebo łączy się z ziemskim, ogólnoludzkie z ukraińskim, gdzie stykają się różne wieki naszej historii, gdzie ramię w ramię stają wszyscy obrońcy Ojczyzny wszystkich pokoleń... Jestem przekonany, że UPA powinna być i na pewno będzie jednoczącym i konsolidującym krajowym czynnikiem. Co więcej, jestem pewien, że gdyby nie było Wielkiego Głodu i represji stalinowskich, to oddziały UPA, przy czym lokalne oddziały, walczyły by przeciwko nazistom i sowietom na całej Ukrainie" — napisał Klimkin.

Masowe imprezy z okazji upamiętnienia Ukraińskiej Powstańczej Armii na Ukrainie odbyły się w niedzielę bez poważnych naruszeń porządku publicznego. Udział w marszach i pochodach wzięło ponad ćwierć miliona obywateli, poinformował o tym zastępca szefa Policji Narodowej, podsumowując wyniki pracy policjantów.

W całym kraju ponad odbyło się ponad 500 imprez masowych, w których wzięło udział ponad 250 tysięcy osób. Bezpieczeństwo uczestników imprez masowych zapewniało około 9,8 tys. policjantów.

Artykuły powiązane