Bank Światowy: Ukraina na 50 miejscu w badaniu kapitału ludzkiego

Bank Światowy: Ukraina na 50 miejscu w badaniu kapitału ludzkiego
Ukraina zajęła 50 miejsce ze 157 pod względem jakości kapitału ludzkiego według oceny Banku Światowego.

 

Pierwsze badanie Human Capital Index w roku 2018 jest częścią The Human Capital Project i mierzy ilość kapitału ludzkiego, na jaki dziecko może liczyć, osiągając 18 lat.

Indeks Kapitału Ludzkiego uwzględnia, w szczególności, szanse dożycia do 5 lat, czas trwania edukacji i jakość kształcenia, odporność dorosłej populacji.

39ad16d human capital index map original

Porównuje on produktywność pracownika, którym stanie się noworodek, z tym, jaki poziom on lub ona może osiągnąć, gdyby byli zdrowi i dobrze wykształceni. Ocena waha się od 0 do 1. Ukraina zdobyła 0,65 pkt. Lider rankingu to Singapur (0,88), na ostatnim miejscu znalazł się Czad (0,28).

Pierwsza dziesiątka wygląda następująco: Singapur, Korea Południowa, Japonia, Hongkong, Finlandia, Irlandia, Australia, Szwecja, Holandia i Kanada. Ukraina w tym badaniu pokonała Gruzję, Turcję i Katar, jednak przegrała z Rosją, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Słowacją. Indeks Kapitału Ludzkiego wskazuje, że dziecko teraz urodzone na Ukrainie, będzie miało 65% wydajności od możliwej maksymalnej.

8944ffd hci ukraine original

Według oceny Banku Światowego, 99 ze 100 ukraińskich dzieci dożywa do 5 lat. Przewidywany czas nauki w szkole na Ukrainie to 13 lat. Przy tym faktycznie dzieci uczą się tylko 10,2 roku, podkreślają badacze.

Ujednolicone wyniki testów: studenci na Ukrainie mają 490 punktów na skali, gdzie 625 to wynik maksymalny, a 300 – minimalny.

Co do przeżywalności w wieku dorosłym, około 81% obecnych 15-latków na Ukrainie przeżyje do 60 lat, według oceny Banku Światowego.

Naukowcy wyliczyli, że 56% urodzonych obecnie dzieci na całym świecie zarabia na życie prawie o połowę mniej, niż mogłoby, gdyby rządy skuteczniej inwestowały w opiekę zdrowotną i edukację, zauważa Radio Wolna Europa.

Ukraina znalazła się wśród 28 krajów, które wyraziły zainteresowanie udziałem w projekcie kapitału ludzkiego i współpracy z Bankiem Światowym w tej dziedzinie.

Artykuły powiązane