Niemcy udzielą Ukrainie pomocy w zakresie prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych

Niemcy udzielą Ukrainie pomocy w zakresie prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych
Niemcy udzielą Ukrainie fachowej pomocy w procesie prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.

 

Oświadczył o tym minister Gabinetu Ministrów Ukrainy Ołeksandr Sajenko, poinformował portal rządowy.

„Niemcy udzielą fachowej pomocy Ukrainie w procesie prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Uzgodniliśmy, że będzie oddzielny ekspert ze strony Niemiec, który będzie pracować z grupą roboczą ds. prywatyzacji” - powiedział Sajenko.

Jego zdaniem, takie porozumienie zostało osiągnięte podczas spotkania premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana z kanclerz federalną Niemiec Angelą Merkel podczas jej wizyty w Kijowie.

Minister Gabinetu Ministrów jest przekonany, że po przyjęciu przez Radę Najwyższą nowej ustawy o prywatyzacji na początku tego roku, udało się faktycznie ponownie uruchomić proces prywatyzacji na Ukrainie. Ustawa przede wszystkim podzieliła prywatyzację według dwóch różnych zasad i ujęć — na „małą” i „dużą” prywatyzację. Dzięki nowym regułom „małej” prywatyzacji państwo mogło z powodzeniem sprzedawać niewielkie aktywa, bez zbędnych wydatków na wstępne przygotowanie każdego obiektu, jego wycenę, organizację poszczególnych transakcji.

W tym samym czasie państwo, według Sajenko, po raz pierwszy gruntownie podeszło do procesu przygotowania do prywatyzacji dużych obiektów. „Ustanawiamy konsultantów (doradców inwestycyjnych) do przygotowania każdego przedsiębiorstwa do sprzedaży. Powinien on szczegółowo zbadać sytuację finansową przedsiębiorstwa, przeprowadzić jego wycenę, wszystkie rodzaje audytu. Ponieważ proces przygotowania tych przedsiębiorstw jest ważniejszy niż sam fakt przetargu” - powiedział członek rządu.

Fundusz Mienia Państwowego wycofał doradców inwestycyjnych przygotowujących sprzedaż 11 z 23 obiektów z listy „dużej” prywatyzacji na rok 2018. Według ministra, pod kryteria „dużych” trafia nie tak wiele obiektów własności państwowej i każdy z nich ma poważne problemy (bądź szkodliwi akcjonariusze, bądź duży dług, bądź proces produkcji jest uzależniony od konkretnego pośrednika itp.). Dlatego przygotowanie obiektów „dużej” prywatyzacji do sprzedaży trwa od 6 miesięcy i dłużej. Według ministra, na obecną chwilę najbliżej sprzedaży jest „Centrenergo”. Proces przygotowania odbywa się zgodnie z harmonogramem. Aukcja sprzedaży państwowego pakietu odbędzie się 13 grudnia.

Należy nadmienić, że 29 października Fundusz Mienia Państwowego ogłosił warunki prywatyzacji państwowego pakietu akcji publicznej spółki akcyjnej „Centrenergo” w wysokości 78,289%.

Artykuły powiązane