Rada Europy wezwała do ochrony ukraińskich działaczy przed atakami

Rada Europy wezwała do ochrony ukraińskich działaczy przed atakami
W Radzie Europy stwierdzono, że aktywne społeczeństwo obywatelskie odgrywa ważną rolę dla rozwoju demokracji, dlatego działaczy należy chronić przed atakami.

 

Poinformował o tym korespondenta Ukrinformu we Francji rzecznik Rady Europy Daniel Holtgen.

"Podzielamy obawy o wzroście ataków na przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Aktywne społeczeństwo obywatelskie jest ważnym czynnikiem dla demokracji i obrońców praw człowieka. Dlatego działacze nie powinni być zagrożeni atakami", - podkreślono w Radzie Europy.

"Przyjęliśmy do wiadomości zamiary kierownictwa Ukrainy, które wyraził prezydent Poroszenko odnośnie przeprowadzenia śledztwa na pełną skalę" - dodał rzecznik UE.

W Komisji Europejskiej podkreślają potrzebę podwojenia wysiłków w celu dochodzenia odnośnie ataku na doradcę burmistrza Chersonia, aktywistkę Katerynę Handziuk, która ujawniała separatystów w lokalnych władzach.

Kateryna Handziuk została oblana kwasem siarkowym 31 lipca. W wyniku ataku doznała oparzeń 40% ciała i poważne uszkodzenie oczu.

Według stanu na 21 września Handziuk przeszła 11 operacji usuwania obumarłych tkanek i przeszczepu skóry. Znajdowała się na oddziale intensywnej terapii w jednym ze szpitali w Kijowie.

O śmierci Handziuk poinformowano 4 listopada. Tragiczną wiadomość opublikowano na Facebooku w grupie "Kto zlecił Katię Handziuk?", którą stworzyli i prowadzili znajomi Kateryny.

Według informacji rzecznika prasowego Prokuratury Generalnej Ukrainy Jarosława Trakały, postępowanie karne, które wyjaśnia atak na Handziuk zostało przekwalifikowane na "Umyślne zabójstwo z pobudek chciwości, popełnione ze szczególnym okrucieństwem, dokonane na zamówienie, po wcześniejszym uzgodnieniu z grupą osób".

Podejrzani o popełnienie ataku na Handziuk to pięciu byłych uczestników ATO. Wszyscy oprócz jednego przyznali się do posiadania informacji o przygotowywaniu ataku, jednak żaden z nich nie brał w nim bezpośredniego udziału.

Artykuły powiązane