Prokurator Generalny Ukrainy podał się do dymisji

Prokurator Generalny Ukrainy podał się do dymisji
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko otrzymał wniosek o dymisji prokuratora generalnego Jurija Łucenki.

Jak informują ukraińskie media, wiadomość o tym fakcie przekazała rzeczniczka Łucenki Łarysa Sargan.

"Tak, przekazał on wniosek" – potwierdziła Sargan.

Wyjaśniła przy tym, że wniosek o rezygnacji skierowany został do Administracji Prezydenta 7 listopada. Poroszenko na razie nie zareagował na oświadczenie.

Taką decyzję podjął w związku z krytyką organów ścigania w sprawie morderstwa chersońskiej aktywistki Kateryny Handziuk.

"Żeby nie było wątpliwości, że nikt się nie przyczepia do władzy, dzisiaj wysyłam wniosek o dymisję do prezydenta Ukrainy, i w parlamencie powinni rozważyć tę sprawę. Proszę to uczynić w tym tygodniu" - powiedział.

Łucenko oświadczył, że nie może dopuścić do "dwuwładztwa w kraju, gdy system praworządny niszczą bezpodstawnie, nawet przy wyjaśnionym przestępstwie".

Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Irina Heraszczenko napisała na swoim Facebooku, że koalicja w Radzie Najwyższej nie będzie wspierać dymisji prokuratora generalnego Jurija Łucenki.

Należy nadmienić, że Jurij Łucenko poinformował o planach dymisji podczas przemówienia w Radzie Najwyższej Ukrainy 6 listopada.

Jak informowaliśmy, w maju 2016 r. Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła kandydaturę Jurija Łucenki na stanowisko prokuratora generalnego Ukrainy. "Za" głosowało 264 deputowanych.

Artykuły powiązane