Ukraińscy deputowani przebrani za kozaków napisali list do Putina

Ukraińscy deputowani przebrani za kozaków napisali list do Putina
Grupa tych polityków, którzy znaleźli się pod rosyjskimi sankcjami napisała list do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.

 

Poinformował o tym na swoim Facebooku deputowany Ołeksji Honczarenko.

"Roweru nie zamierzaliśmy wymyślać. Nasi przodkowie Kozacy pokazali przykład, jak prowadzić negocjacje z wrogami na poziomie międzynarodowym. Oczywiście, minęło sporo czasu i adresat listu się zmienił. Ale pozostały słowa, które wszystko bardzo jasno wyjaśniają", — wyjaśnił Honczarenko.

Opublikował on także tekst listu.

"Ukraińscy deputowani do Putina. Ty, prezydencie, czorcie moskiewski, i przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z ciebie do diabła rycerz, gdy gołym tyłkiem jeża nie zabijesz? Nie będziesz, sukin ty synu, synów ukraińskich pod sobą mieć. Nie boimy się twojego wojska, walczyć będziemy z tobą ziemią i wodą. Tak ci ukraiński naród powiedział, nikczemniku. Nie będziesz ty i świń chrześcijańskich paść. Teraz kończymy, ponieważ datę znamy i kalendarz posiadamy, miesiąc na niebie, rok w książce, a dzień taki u nas jak i u was, za co nas możesz pocałować w tyłek" — czytamy w liście.

Posłowie wykorzystali słynny tekst listu zaporożców tureckiego sułtana, który według legendy został napisany w trakcie wojny rosyjsko-tureckiej w latach 1672-1681. Nie zachował się jego oryginał a jego datowanie jest niepewne. Kopia listu sporządzona w XVIII wieku została znaleziona przez rosyjskiego etnografa-hobbystę w latach siedemdziesiątych XIX w. Artysta malarz Ilja Riepin zainteresował się całą historią i w 1880 roku rozpoczął prace nad przedstawiającym scenę pisania listu obrazem Kozacy piszą list do sułtana.

Repin Cossacks

Artykuły powiązane