Ukrainie proponuje się oficjalnie zrezygnować z Krymu na rzecz Donbasu

Ukrainie proponuje się oficjalnie zrezygnować z Krymu na rzecz Donbasu
Przedstawiciel Ukrainy w podgrupie ds. bezpieczeństwa trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku Jewhen Marczuk oświadczył, że otrzymywał propozycje „usunięcia kwestii Krymu” w celu zakończenia wojny w Donbasie.

 

Jego zdaniem, jako jedną z opcji rozwiązania konfliktu w Donbasie proponuje się oficjalną rezygnację Ukrainy z okupowanego Krymu. Powiedział o tym na antenie kanału „112 Ukraina”.

„Biorę udział jeszcze w dwóch międzynarodowych platformach ds. Donbasu i podczas przerw na kawę mówi się, że jeśli Ukraina oficjalnie zrezygnuje, usunie kwestię krymską, to może być to poważną płaszczyzną do rozwiązania problemów w Donbasie” - powiedział Marczuk.

Przedstawiciel Ukrainy w trójstronnej grupie kontaktowej powiedział, że negocjatorzy nie dają gwarancji, że wówczas kwestia Donbasu będzie rozwiązana.

„Mówią, że to nie jest ostateczna decyzja, ale prywatna. Rozmowy prowadzą jednak ze mną nie osoby prywatne” - dodał.

Jednocześnie Marczuk nie powiedział, od kogo otrzymuje podobne oferty.

Zaznaczył, że na razie nie widzi kompromisu, który by zaakceptowało społeczeństwo ukraińskie i dodał, że na razie nie chodzi o kompromis jako taki, ponieważ tyczy się to umowy z Putinem i zgody Ukrainy na wszystkie warunki, które on stawia.

Wcześniej informowano, że negocjacje w ramach trójstronnej grupy kontaktowej w Mińsku bliskie są impasu, a Rosja stara się zamrozić konflikt.

Pierwszy zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Iryna Heraszczenko poinformowała, że Ukraina ostro zażądała od Federacji Rosyjskiej i przedstawicieli Kremla z czasowo okupowanych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego natychmiastowego przerwania przygotowywania tak zwanych wyborów w okupowanym Donbasie.

Artykuły powiązane