Ukraina rozszerzy strefę kontroli obszarów morskich

Ukraina rozszerzy strefę kontroli obszarów morskich
Rada Najwyższa poparła projekt ustawy o zwiększeniu strefy kontroli na Morzu Czarnym i Azowskim.

Za taką decyzją głosowało 238 deputowanych, informuje portal „Korrespondent”.

Dokument ten proponuje ustalić przylegający teren Ukrainy, określić jego status prawny i tryb udzielenia Ukrainie możliwości przeprowadzenia kontroli celnej, fiskalnej, migracyjnej i sanitarnej w sąsiedniej strefie, a także posiadać prawa i wykonywać obowiązki na obiektach archeologicznych i historycznych, które zatonęły w tej strefie.

W przypadku przyjęcia ustawy, morski akwen, który w tej chwili może patrolować straż graniczna, zwiększy się dwa razy. Planowane jest również zezwolenie na pościg, zatrzymanie i przejęcie statków naruszających prawo, z wyjątkiem okrętów wojennych i innych państwowych statków, używanych przez nie w celach komercyjnych.

W odpowiedzi na użycie siły podejmowane będą odpowiednie kroki w celu zaprzestania łamania prawa.

Wcześniej ukraińskie MSZ wystąpiło przeciwko zerwaniu umowy dotyczącej Morza Azowskiego. Wypowiedzenie tej umowy, zdaniem MSZ mogłoby doprowadzić do nowego sporu terytorialnego z Rosją. Takie informacje przekazała Ołena Zerkal, zastępca szefa MSZ.

„Co do samej umowy, składa się ona z pięciu artykułów. Jeden z tych artykułów nigdy nie został zrealizowany, a mianowicie – nie została zrealizowana delimitacja Morza Azowskiego. Z punktu widzenia dodatkowych praw Ukraina nic nie uzyska (wypowiadając umowę z Federacją Rosyjską – przyp. red.). Możemy uzyskać nowy spór terytorialny z Federacją Rosyjską dotyczący delimitacji Morza Azowskiego” – powiedziała Zerkal.

Jej zdaniem pozew Ukrainy wobec Rosji opiera się na Konwencji ONZ w sprawie prawa morskiego, mimo że istniała dwustronna umowa z Federacją Rosyjską

„Ta umowa, moim zdaniem, została zawarta niesłusznie z punktu widzenia międzynarodowej konwencji o prawie morza, ale odpowiedź na to powinien dać trybunał i oczekujemy odpowiedzi już w przyszłym roku” – dodała Zerkal.

Artykuły powiązane