SBU poznała wyniki „wyborów” przygotowane przez Rosję w Donbasie

SBU poznała wyniki „wyborów” przygotowane przez Rosję w Donbasie
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy uzyskała informacje, kto „wygra” pseudowybory w czasowo okupowanych terenach obwodach donieckiego i ługańskiego i stanie na czele tak zwanych „DRL” i „ŁRL”.

 

Powiedział o tym na konferencji prasowej 9 listopada przewodniczący Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Hrycak, przekazuje „Ukraińska Prawda

„Zwycięskie liczby zostały już ustalone w Administracji Prezydenta Rosji. Według naszych danych wstępnie już ustalono zwycięstwo Puszylina w tzw. »DRL« - 55%, Pasiecznik – w »ŁRL« - 63%. Frekwencja powinna wynosić 70% wyborców” - powiedział Hrycak.

Szef SBU odczytał także wyniki sondażu, przeprowadzonego na terytoriach okupowanych, przez stronę „Wybor.in.ru.”

„Dzisiaj (9 listopada) »przeciwko wszystkim« gotowych jest oddać swoje głosy 712 osób, »nie idę na wybory z powodu możliwych problemów ze strony Ukrainy« - 476 głosów, Pasiecznik - 379. W sumie głosów jest 1718. Za okres od 1 października” - dodał.

Zdaniem Hrycaka na podstawie wyników tego sondażu, można przewidzieć realną frekwencję na pseudowyborach. Przewodniczący Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zaapelował do obywateli, mieszkających na tymczasowo okupowanych terytoriach, aby zignorowali „wybory”, które łamią ukraińskie ustawodawstwo.

Według jego słów, w Rosji jeszcze w 2014 roku Ukrainę umownie podzielono na regiony: Zachodni, Wschodni, Krymski, i tak dalej. Oświadczył on, że rosyjską „piątą kolumnę” na Ukrainie według stanu na styczeń 2014 roku reprezentowało 670 organizacji. Większości z nich przewodniczyli urzędnicy, funkcjonariusze z Rosji, na przykład, pracownicy rosyjskich resortów polityki zagranicznej.

Hrycak powiedział również, że Rosja próbuje zdestabilizować sytuację na Ukrainie, ale w planach nie ma przyłączenia okupowanych terytoriów „DRL” i „ŁRL”.

Prorosyjscy bojówkarze wyznaczyli „wybory” na okupowanych terenach obwodów donieckiego i ługańskiego na 11 listopada. Zdaniem byłego reprezentanta Ukrainy w trójstronnej strefie kontaktowej w Mińsku Łeonida Kuczmy, decyzja o przeprowadzeniu „wyborów” w „Ł/DRL” może zagrozić procesowi mińskiemu.

O władzę w „DRL” walczy kilku bojówkarzy, wśród nich jest były dowódca brygady „Wschód” Ołeksandr Chodakowski, Ołeksandr Tymofiejew (pseudonim „Taszkient”), Dmitrij Trapieznikow i Puszylin, którego nazywa się protegowanym Kremla.

Unikając zatrzymania i zemsty ze strony konkurencji w „DRL”, „Taszkient”, Trapieznikow i Chodakowski wyjechali do Rosji. Przy próbach powrotu z Rosji do „DRL” rosyjscy strażnicy graniczni bez wyjaśnień odmawiają im wyjazdu z terytorium Federacji Rosyjskiej.

Jak informowano jako „kandydaci” zostali zarejestrowani „tymczasowo p. o. szefa DRL” Denys Puszylin, były mer Gorłówki Roman Chramenkow, sędzia „trybunału ludowego” Ołena Szyszkina, kierownik Muzeum Walki i Sławy Pracy Związku Weteranów Afganistanu rejonu petrowskiego Doniecka Roman Jewstyfiejew i „wiceminister edukacji DRL” Wołodymyr Medwediew.

W „ŁRL”, według prognoz, liderem pozostanie Leonid Pasiecznik.

Artykuły powiązane