We Lwowie przeciwko nowej ustawie protestują właściciele aut na europejskich numerach

We Lwowie przeciwko nowej ustawie protestują właściciele aut na europejskich numerach Foto: facebook.com/auto.euro.sila.lviv
Właściciele aut z obwodu lwowskiego niezadowoleni z przyjętej ostatnio ustawy o odprawie celnej samochodów na obcej rejestracji wzięli w oblężenie budynek lokalnej administracji i rady.

 

"Rozpoczęliśmy bezterminową akcję protestu przeciwko uchwalonej przez Radę Najwyższą Ukrainy ustawie o zmianach w podatkach dotyczących przewiezionych z zagranicy samochodów osobowych. Nie uwzględniono w niej podstawowych wymagań kierowców. Nas po prostu nie usłyszeli" - powiedział jeden z uczestników samochodowej pikiety, przekazuje Ukrinform.

Właściciele aut na rejestracjach europejskich i przedstawiciele społeczności "Awtojewrosiła" zamierzają przekazać pisemne odwołanie przewodniczącemu Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Jak informowaliśmy, w czwartek RNU poparła w drugim czytaniu i przyjęła w całości projektu ustawy o obniżeniu kosztów odprawy celnej samochodów na tzw. „euroblachach”.

Dokument ma na celu zastąpienie obecnego, nieaktualnego systemu opodatkowania akcyzowego pojazdów samochodowych, likwidację dysproporcji w ustalonych stawkach podatku akcyzowego w zależności od ilości cylindrów silnika pojazdów i ich wieku, stymulowanie do nabycia nowych środków transportu i stworzenia warunków dla legalizacji wcześniej wwiezionych na obszar celny Ukrainy samochodów z zagraniczną rejestracją.

Zgodnie z dokumentem, ustanowiono preferencyjny termin odprawy samochodów importowanych na Ukrainę. A mianowicie, w ciągu pierwszych 30 dni po wprowadzeniu ustawy w życie kierowcom przysługuje zniżka 50% na odprawę celną "euroblach", a kolejne 60 dni - 25%. Ponadto, dodatkowo 90 dni będą obowiązywać stawki podatku akcyzowego określone w tej ustawie i nie będzie nakładana grzywna w tym okresie.

Artykuły powiązane