KE opublikowała raport na temat realizacji przez Ukrainę umowy o stowarzyszeniu

KE opublikowała raport na temat realizacji przez Ukrainę umowy o stowarzyszeniu
Komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Johannes Hahn przekazał premierowi Wołodymyrowi Hrojsmanowi raport ws. realizacji umowy o stowarzyszeniu między Ukrainą i UE na rok 2018.

 

Poinformowano o tym w sprawozdaniu Komisji Europejskiej.

W szczególności komisarz dostrzegł postępy w reformach decentralizacji, ochrony zdrowia, zarządzania i edukacji.

„Wszyscy zawsze krytykują sfery, gdzie występują braki i takie sfery są. Jednak jeśli chodzi o ochronę zdrowia, decentralizację, reformy administracji publicznej, edukację, został osiągnięty znaczny postęp” – powiedział Hahn.

W raporcie zaznaczono, że przygotowanie do wyborów prezydenckich i parlamentarnych nie powinno wpłynąć na proces reform.

„Istotne jest, aby ukraińska władza zachowała i przyspieszyła tempo reform, w tym walkę z korupcją, przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi” – napisano w tekście raportu.

W walce z korupcją i reformie sądownictwa Komisja Europejska również odnotowała postęp, ale uważa, że jest powolny.

„Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy zainicjowało 644 spraw wobec korupcji na najwyższym poziomie. Jednak udział wyroków w tych sprawach pozostaje bardzo niski, na poziomie 21 spraw, podczas gdy ogromna większość spraw jest zablokowana w sądach powszechnych na Ukrainie. Do tej pory ani jeden urzędnik nie został skazany za korupcję” – zaznaczono w dokumencie.

Sytuacja gospodarcza na Ukrainie, zdaniem Komisji Europejskiej, pozostaje stabilna, ale delikatna z powodu znacznej spłaty długów państwowych, które czekają Ukrainę w najbliższych latach.

Artykuły powiązane