Poroszenko podpisał dekret o stanie wojennym na Ukrainie

Poroszenko podpisał dekret o stanie wojennym na Ukrainie
Prezydent Petro Poroszenko podpisał dekret nr 390/2018, który przewiduje wprowadzenie w życie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie wprowadzenia na Ukrainie stanu wojennego.

 

Poinformowano o tym na stronie internetowej prezydenta.

Swoim dekretem prezydent postanowił wprowadzić w życie decyzje RBNiO z dnia 26 listopada 2018 roku „W sprawie nadzwyczajnych środków w celu zapewnienia suwerenności i niepodległości Ukrainy i wprowadzenia stanu wojennego na Ukrainie”.

„Zaproponować prezydentowi Ukrainy wprowadzenie od godziny 14:00 26 listopada 2018 roku stanu wojennego na Ukrainie na okres 60 dni do godziny 14:00 minut 25 stycznia 2019 roku” - czytamy w decyzji RBNiO.

Jak informowaliśmy, 25 listopada rosyjska służba graniczna ostrzelała i przejęła trzy ukraińskie statki w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Według najnowszych danych sześć ukraińskich marynarzy zostało rannych.

W związku z tym Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy zaproponowała prezydentowi wprowadzenie stanu wojennego na okres 60 dni.

Poroszenko oświadczył, że popiera wprowadzenie stanu wojennego ze względu na atak Rosji na ukraińskie okręty w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej i zwrócił się do Rady Najwyższej Ukrainy o udzielenie poparcia niniejszej decyzji.

Po dzisiejszym nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Najwyższej prezydent zaproponował parlamentowi wprowadzenie stanu wojennego na okres 30 dni, aby nie przeszkodził on w przeprowadzeniu wyborów do 31 marca 2019 roku.
Prezydent powiedział o tym w apelu, który wyemitowano na antenie ukraińskich kanałów telewizyjnych.

„RBNiO zaproponowała mi dzisiaj wprowadzenie stanu wojennego na okres 60 dni. Chcę ogłosić wam moją decyzję. Będę proponować parlamentowi wprowadzenie stanu wojennego na okres 30 dni. Dlaczego? Żeby stan wojenny ani jednego dnia nie pokrywał się z początkiem kampanii wyborczej. Aby u nikogo z tych, którzy o swoją partię lub o swój interes polityczny dbają bardziej niż o naród i ukraiński interes, aby w tym momencie nie było żadnych podstaw do brudnych politycznych spekulacji lub insynuacji” - podkreślił prezydent.

Poroszenko podkreślił również, że wybory prezydenckie odbędą się tak jak to planowano - 31 marca 2019 roku.

„To właśnie w grudniu, na początku grudnia, wniosę projekt decyzji parlamentu o dacie wyborów prezydenckich, które mają się odbyć zgodnie z Konstytucją 31 marca 2019 roku” - powiedział prezydent