Ambasada USA opublikowała zalecenia w związku ze stanem wojennym na Ukrainie

Ambasada USA opublikowała zalecenia w związku ze stanem wojennym na Ukrainie
Ambasada USA na Ukrainie opublikowała zalecenia dla swoich obywateli w związku z wprowadzeniem stanu wojennego w 10 obwodach Ukrainy.

 

Poinformowano o tym komunikacie na stronie internetowej urzędu.

W komunikacie wskazano, że „26 listopada parlament Ukrainy zatwierdził 30-dniowy okres stanu wojennego od godziny 14:00 28 listopada dla 10 obwodów kraju”.

Wskazuje się, że dyplomaci jeszcze oceniają, jak stan wojenny może wpłynąć na te regiony. W tym samym czasie ambasada USA zaleca Amerykanom na Ukrainie już podjąć pewne środki.

Po pierwsze należy rozważyć podróże do obwodów, w których obowiązuje dekret o stanie wojennym. Ambasada ostrzega, że obecność policji w tych regionach będzie zwiększona. Tych, którzy będą przebywać w tych obwodach, ostrzega się:

„Możliwe są nieoczekiwane zamknięcia ulic, ograniczenia i rewizje. Należy unikać demonstracji, być ostrożnym i świadomym swego otoczenia".

Amerykanie radzą również śledzenie informacji w lokalnych mediach, postępować zgodnie z instrukcjami lokalnych organów ścigania, informować znajomych i rodzinę o swoim bezpieczeństwo. Zaleca się również zarejestrowanie swoich danych kontaktowych w programie Smart Traveller Program (STEP), aby otrzymywać aktualne informacje.

„Śledźcie Twitter i strony internetowej ambasady USA w celu uzyskania dodatkowych informacji” – podsumowano w komunikacie.

26 stycznia Rada Najwyższa zatwierdziła dekret prezydenta Petra Poroszenki o wprowadzeniu w 10 obwodach Ukrainy stanu wojennego. 27 listopada RBNiO przekazała wyjaśnienia w sprawie stanu wojennego, wskazując, że jest on wprowadzony w obwodach winnickim, ługańskim, mikołajowskim, sumskim, odeskim, charkowskim, czernihowskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim, a także na wodach wewnętrznych akwenu Azowsko-Kerczeńskiego od godziny 14:00 26 listopada do godziny 14:00 26 grudnia 2018 roku.

Artykuły powiązane