Kolejna prowokacja na Cmentarzu Orląt we Lwowie

Kolejna prowokacja na Cmentarzu Orląt we Lwowie
Nieznani sprawcy próbowali rozbić konstrukcje na Cmentarzu Orląt Lwowskich, w których znajdują się rzeźby lwów.

 

W nocy z wtorku na środę, 5 listopada nieznani sprawcy próbowali uszkodzić drewniane zabezpieczenia rzeźb lwów na terenie polskiego wojskowego Cmentarza Orląt.

0 02 05 a6dadc8baaa709b42332d2b3089f2b49bc48f01267c5f66234c6bd7aa33c372e 7260068c

"Tej nocy około drugiej w nocy dokonano kolejnej próby rozbicia konstrukcji, w których znajdują się rzeźby lwów na cmentarzu polskich mogił wojennych. Do rana konstrukcje zostały odbudowane. Biorąc pod uwagę systematyczne prowokacje, Lwowska Rada Miejska wymaga od organów ścigania skutecznych działań w celu zbadania i zapobieżenia dalszym prowokacjom" – poinformował na swoim Facebooku zastępca miejskiego głowy Lwowa Andrij Moskalenko.

Na miejsce wezwano funkcjonariuszy policji i służby bezpieczeństwa. Prowokatorów nie udało się zatrzymać na miejscu. Obecnie trwają czynności śledcze.

Jak informuje policja obwodu lwowskiego, podstawie incydentu wszczęto postępowanie kryminalne na podstawie cz. 2 ar. 296 ("chuligaństwo") Kodeksu karnego Ukrainy. Maksymalna kara, przewidywana przez artykuł – do czterech lat pozbawienia wolności.

To już nie pierwsza próba uszkodzenia figur lwów na cmentarzu. Jak informowaliśmy, w lipcu grupa młodych Polaków dokonała prowokacji na Cmentarzu Orląt, niszcząc konserwatorskie obudowy wokół rzeźb lwów.

Przypomnijmy, że dwa zabytkowe rzeźby lwów wróciły na Cmentarz Orląt w grudniu 2015 roku. Lwy strzegą wejścia na cmentarz od strony południowej. Jeden z nich posiadał napisy w języku polskim Zawsze wierny i Tobie Polsko.

Na jednej z tarcz był herb Polski, na drugim – herb Lwowa. Rzeźby z cmentarza usunęła władza radziecka w latach 70-tych ubiegłego wieku.

Powrót rzeź do Lwowa na Cmentarz Orląt w 2015 roku doprowadził do politycznego skandalu, ponieważ został on przeprowadzony z inicjatywy polskiego Ministerstwa Kultury bez uzgodnienia z odpowiednimi władzami ukraińskimi. Od tamtej pory rzeźby były osłonięte drewnianymi konstrukcjami.

Artykuły powiązane