Ukraina zwołuje państwa posiadające broń jądrową, aby powstrzymać agresję Rosji

Ukraina zwołuje państwa posiadające broń jądrową, aby powstrzymać agresję Rosji
Ukraina zwróciła się do sygnatariuszy Memorandum Budapeszteńskiego z żądaniem przeprowadzenia pilnych konsultacji w celu zapewnienia pełnego przestrzegania zobowiązań i natychmiastowego zaprzestania agresji Rosji wobec Ukrainy.

 

Możemy się o tym dowiedzieć z oświadczenia MSZ Ukrainy.

"25 listopada 2018 Rosja dokonała kolejnego aktu agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie poprzez atak zbrojny na okręty Marynarki Wojennej Ukrainy na Morzu Czarnym i Cieśninie Kerczeńskiej. Ten zuchwały i zdradziecki atak jest kontynuacją agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie, rozpoczętej przez Federację Rosyjską 20 lutego 2014 roku" - czytamy w oświadczeniu.

W dokumencie wskazuje się, że 27 listopada Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zwróciło się do państw-sygnatariuszy Memorandum Budapeszteńskiego z żądaniem przeprowadzenia pilnych konsultacji w celu zapewnienia pełnego przestrzegania zobowiązań i natychmiastowego zaprzestania agresji Rosji wobec Ukrainy.

Jak wiadomo, sygnatariuszami Memorandum Budapeszteńskiego są Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Rosja.

Został on podpisany w związku z akcesją Ukrainy do Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

27 października szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin oświadczył, że Rosja ma plany na podbój terytorium Ukrainy od Mariupola do Naddniestrza i dalszego rozczłonkowania Ukrainy.

26 listopada stały przedstawiciel Ukrainy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Wołodymyr Jelczenko oświadczył, że ze strony Rosji pochodzi jawna groźba inwazji na Ukrainę i przejęcia miast Berdiańsk i Mariupol.

25 listopada w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej rosyjscy funkcjonariusze straży granicznej ostrzelali ukraińskie statki wojskowe i przejęły dwie małe opancerzone łodzie artyleryjskie "Berdiańsk" i "Nikopol" i holownik "Jany Kapu", wraz z 24 marynarzy z których 3 została rannych.

Od 26 listopada do 26 grudnia w 10 obwodach Ukrainy wprowadzony stan wojenny.

Artykuły powiązane