UE będzie kontynuować program wsparcia reformy decentralizacji na Ukrainie

UE będzie kontynuować program wsparcia reformy decentralizacji na Ukrainie
Powiedział o tym na Forum Samorządu Terytorialnego przewodniczący przedstawicielstwa UE na Ukrainie Hugues Mingarelli.

 

„UE stara się dzielić się swoim doświadczeniem w decentralizacji poprzez Program U-LEAD, który wprowadzany jest prawie 4 lata, przy wsparciu państw członkowskich UE — Danii, Estonii, Niemiec, Polski i Szwecji. I uznając znaczenie tych działań, postanowiliśmy przedłużyć nasz Program »U-LEAD z Europą« w celu zapewnienia wsparcia procesu decentralizacji po 2019 roku, dlatego możecie liczyć na wsparcie Unii Europejskiej” - powiedział Mingarelli, informuje korespondent Ukrinformu.

Zaznaczył on, że reforma decentralizacji wprowadzana jest na Ukrainie w bardzo trudnych warunkach — w czasie wojny. Mimo tego „miliony obywateli już odczuły bezpośrednio skutki reformy”.

Program „U-LEAD z Europą” jest współfinansowany przez Unię Europejską i jej państwa członkowskie Danię, Estonię, Niemcy, Polskę i Szwecję i działa we wszystkich 24 obwodach Ukrainy.

Przy wsparciu U-LEAD zostały utworzone centra rozwoju samorządu we wszystkich regionach Ukrainy, w tym w obwodach donieckim i ługańskim. Z pomocą tych centrów Program „U-LEAD z Europą” udziela pomocy w sprawie finansów, decentralizacji, rozwoju regionalnego, komunikacji, usług komunalnych i planowania przestrzennego.

Artykuły powiązane