W przypadku agresji Rosji ukraińscy rezerwiści przybędą do wojska w ciągu kilku godzin

W przypadku agresji Rosji ukraińscy rezerwiści przybędą do wojska w ciągu kilku godzin
W każdym z dziesięciu obwodów, gdzie obecnie wprowadzono stan wojenny, przeprowadzone zostaną brygadowe ćwiczenia rezerwistów.

 

Oświadczył o tym na antenie kanału „Priamyj” minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak. Według jego słów, ćwiczenia zostały już przeprowadzone w obwodach czernihowskim i charkowskim.

„Na wypadek sytuacji kryzysowej, na wypadek otwartej agresji Rosji wobec Ukrainy oni (rezerwiści — przyp. red.) w ciągu dwóch-trzech godzin przybywają do jednostki wojskowej — jest dla nich broń, sprzęt jest przygotowany, realizowana jest synchronizacja, przyspieszone szkolenie się odbyło i są oni gotowi do walki” - podkreślił minister.

Zauważył również, że w ciągu ostatnich czterech lat Ukrainie udało się stworzyć potężny zasób mobilizacyjny, w liczbie 200 tysięcy rezerwistów.

„W ostatnich latach stworzyliśmy zasób mobilizacyjny w liczbie 200 tysięcy rezerwistów. W ostatnim czasie nie zaprzestaliśmy tej pracy i przeprowadziliśmy szkolenia poborowe. 40 tysięcy wojskowych przeszło takie szkolenia. Teraz rozpoczęliśmy różne przygotowania pod względem formy i treści, w zależności od przygotowania żołnierzy. Szkolenie poborowe odbędzie się w ciągu 15 dni w jednostkach bojowych. I tam będą się pojawiać zmotywowani ludzie, wojskowi pierwszej kolejki rezerwy. I będą odbywać szkolenia dwa tygodnie. 20-dniowe szkolenia odbywać będą żołnierze, którzy przybywają do centrów szkoleniowych w tym celu, aby przygotować się do poszczególnych deficytowych specjalności i które potrzebują dłuższego okresu przygotowań” - powiedział Połtorak.

Minister poinformował również, że rozpoczęto przygotowanie i pobory z brygadami obrony terytorialnej.

„W tym roku po raz pierwszy przeprowadzono ćwiczenia brygadowe obrony terytorialnej w Czernihowie i w Charkowie. Takie ćwiczenia zostaną przeprowadzone we wszystkich obwodach, gdzie wprowadzono stan wojenny. Tutaj szkolenia poborowe odbywać się będą 10 dni. Ponadto chciałbym zwrócić uwagę, że w dwóch obwodach będą one trwać 10 dni, a w innych — po 5. I to znowu zależy od poziomu przygotowania organów dowodzenia, wyszkolenia personelu i od zagrożeń, które istnieją” - powiedział Połtorak.

Artykuły powiązane