We Lwowie zatrzymano cztery osoby za próbę wandalizmu na Cmentarzu Orląt Lwowskich

We Lwowie zatrzymano cztery osoby za próbę wandalizmu na Cmentarzu Orląt Lwowskich
Zatrzymani próbowali uszkodzić konstrukcje okalające lwy.

 

We Lwowie zatrzymano cztery osoby, które próbowały uszkodzić konstrukcje osłaniające rzeźby lwów przy wejściu na Cmentarz Orląt Lwowskich, zawiadamia służba prasowa Lwowskiej Rady Miejskiej.

Według słów kierownika cmentarza Mychajła Nahaja, kolejną próbę wandalizmu zanotowano wczoraj, w niedzielę 9 grudnia około 14:50.

"Ochrona na kamerach monitoringu odnotowała nieznanych młodych ludzi, którzy próbowali uszkodzić konstrukcje w pobliżu lwów. Osoby te zatrzymano, na miejscu pracuje policja", - powiedział on.

Nahaj dodał, że uszkodzenia na konstrukcjach są niewielkie, "wyłamano kawałek o powierzchni około 35 cm".

Przypomnijmy, że 5 grudnia we Lwowie na Cmentarzu Orląt, znajdującym się na Cmentarzu Łyczakowskim, nieznani sprawcy próbowali rozbić konstrukcje w których znajdują się rzeźby lwów.

Jak wiadomo, dwa zabytkowe rzeźby lwów wróciły na Cmentarz Orląt w grudniu 2015 roku. Lwy strzegą wejścia na cmentarz od strony południowej. Jeden z nich posiadał napisy w języku polskim Zawsze wierny i Tobie Polsko.

Na jednej z tarcz był herb Polski, na drugim – herb Lwowa. Rzeźby z cmentarza usunęła władza radziecka w latach 70-tych ubiegłego wieku.

Powrót rzeź do Lwowa na Cmentarz Orląt w 2015 roku doprowadził do politycznego skandalu, ponieważ został on przeprowadzony z inicjatywy polskiego Ministerstwa Kultury bez uzgodnienia z odpowiednimi władzami ukraińskimi. Od tamtej pory rzeźby były osłonięte drewnianymi konstrukcjami.

Artykuły powiązane