Ukraina prosi o pomoc Radę Europy w kontakcie z przetrzymywanymi przez Rosję marynarzami

Ukraina prosi o pomoc Radę Europy w kontakcie z przetrzymywanymi przez Rosję marynarzami
Pełnomocnik Rady Najwyższej do praw człowieka Ludmyła Denysowa zwróciła się do przedstawiciela biura Rady Europy na Ukrainie z prośbą o wsparcie jej wizyty w Moskwie, w celu spotkania się z zatrzymanymi ukraińskimi marynarzami.

 

Poinformowała o tym na Facebooku.

„Dziś spotkałam się z przedstawicielami biura Rady Europy na Ukrainie, w szczególności z          kierownikiem departamentu, który zajmuje się zagadnieniami walki z dyskryminacją. Zaznaczyłam, że sama teraz nie mogę się dostać do naszych chłopaków, ponieważ nie ma odpowiedniej decyzji ze strony Federacji Rosyjskiej. Podczas spotkania poprosiłam swoich vis-a-vis zwrócić się do sekretarza generalnego Rady Europy, aby udzielił mi wsparcia w dostaniu się do Moskwy i wizycie u naszych marynarzy” - napisała.

Denysowa powiedziała przedstawicielom biura Rady Europy na Ukrainie, że ukraińscy marynarze „sądzeni byli przez nieważny sąd na Krymie”, co wywiera na nich presję, a informacji o stanie trzech rannych nie można uznać za pełne, ponieważ podczas wizyty ukraińskiego konsula „byli zabandażowani”.

Według rzecznika, przedstawiciel Rady EU obiecał poinformować sekretarza generalnego Rady Europy o konieczności wizyty rzecznika praw człowieka Ukrainy u ukraińskich jeńców wojennych.

Jak informowano, graniczne statki Federacji Rosyjskiej w dniu 25 listopada w Cieśninie Kerczeńskiej, ostrzelały i przejęły trzy ukraińskich statek — holownik Jany Kapu i dwie łodzie – Berdiańsk i Nikopol, które dokonywały planowanego przejścia z portu w Odessie do port w Mariupolu. FSB wzięła do niewoli również 24 marynarzy.

Po „rozprawie sądowej” na terenie okupowanego przez Rosję Krymu wszystkich wziętych do niewoli marynarzy aresztowano i wywieziono do Moskwy. Wszyscy marynarze, w tym również trzej ranni, znajdują się obecnie w areszcie śledczym.

Artykuły powiązane