Przez ostatni tydzień na odrę zachorowało ponad 2,6 tysiąca Ukraińców

Przez ostatni tydzień na odrę zachorowało ponad 2,6 tysiąca Ukraińców
W ciągu 49 tygodnia roku w Ukrainie na odrę zachorowało o 9,5% więcej osób niż tydzień wcześniej.

 

Poinformowano o tym w komunikacie Ministerstwa Zdrowia Ukrainy.

"W ciągu 49 tygodnia na odrę zachorowało 2 611 osób — 847 osób dorosłych i 1 764 dzieci (o 9,5% więcej niż w poprzednim tygodniu)", - podkreślono w Ministerstwie Zdrowia.

Według danych resortu, najczęściej chorują dzieci w wieku 5-9 lat, które w porę nie otrzymały drugiej dawki szczepionki PDA i nie rozwinęła się u nich odporność na chorobę. Przy tym, według stanu na 1 listopada liczba dzieci, które w odpowiednim czasie otrzymały pierwszą dawkę PDA, wynosi 76,1%, dwie dawki PDA — 77,5%.

W urzędzie podkreślili, że Ukraina jest zabezpieczona w wysokiej jakości szczepionki przeciwko odrze. "W każdym obwodzie Ukrainy wystarczy szczepionek dobrej jakości i skutecznych: w zeszłym tygodniu ponad 390 tysięcy dodatkowych dawek wysłano w regiony Ukrainy, przede wszystkim w obszary zachodnie, w których rejestruje się najwięcej przypadków odry", - podkreślono w Ministerstwie Zdrowia.

Ministerstwo apeluje do rodziców o obowiązku szczepień dzieci, przestrzegając terminów Kalendarza szczepień.

"Należy jak najszybciej nadrobić szczepienia, jeśli nastąpił brak rutynowego szczepienia. Szczepić według Kalendarza i nadrobić brakujące szczepienia mogą bezpłatnie wszystkie dzieci do 18 lat, a także dorośli z grup ryzyka - wojskowi, uczestnicy OPS, studenci, nauczyciele i lekarze", - podkreślono w Ministerstwie Zdrowia.

Należy przypomnieć, że w szkołach i przedszkolach województwa zachodniopomorskiego, gdzie uczą się dzieci obywateli Ukrainy, rozpoczęto kampanię informacyjną o konieczności szczepień na odrę.

Artykuły powiązane