UE przekazała Ukrainie 500 mln euro pomocy makrofinansowej

UE przekazała Ukrainie 500 mln euro pomocy makrofinansowej
Unia Europejska przekazała Ukrainie pierwszą transzę w wysokości 500 mln euro w ramach nowego programu pomocy makrofinansowej.

 

Poinformował o tym na swoim Twitterze wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, pisze „Europejska Prawda”.

„Dziś UE przeznacza 500 mln euro pomocy makrofinansowej Ukrainie. Unia Europejska kontynuuje swoją aktywną działalność na Ukrainie i wsparcie dla jej społeczeństwa” - napisał.

Komisja Europejska zatwierdziła przydział środków 30 listopada.

Wraz z nową transzą, pomoc przekazana przez Unię Europejską Ukrainie od 2014 roku wzrośnie do 3,3 mld euro. Jest to największa ilość środków, wydzielona przez Unię Europejską krajowi, który nie jest jej członkiem.

Pod koniec czerwca Unia Europejska ostatecznie zatwierdziła 1 mld euro pomocy makrofinansowej dla Ukrainy, która zostanie przeznaczona na pokrycie potrzeb finansowych kraju i wsparcie stabilizacji gospodarczej oraz program reform strukturalnych.

14 września Ukraina i Unia Europejska podpisały umowę pożyczki i memorandum o udzieleniu czwartego programu pomocy makrofinansowej w wysokości 1 mld euro. Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała memorandum 8 listopada 2018 roku.

Ukraina w zeszłym roku nie otrzymała trzeciej transzy w wysokości 600 mln euro z poprzedniego programu makrofinansowego.

Przyczyną tego była niechęć wprowadzenia automatycznej kontroli elektronicznych deklaracji, rewizji e-deklaracji dla aktywistów i utworzenia rejestru końcowych właścicieli przedsiębiorstw.

Artykuły powiązane