Mogherini: Ukraina przed wyborami boryka się z poważnymi zagrożeniami hybrydowymi

Mogherini: Ukraina przed wyborami boryka się z poważnymi zagrożeniami hybrydowymi
Biorąc pod uwagę wybory, które powinny odbyć się w przyszłym roku, Ukraina bardziej niż jakikolwiek inny kraj boryka się z poważnymi zagrożeniami hybrydowymi.

 

Oświadczyła o tym w poniedziałek na konferencji prasowej na temat wyników 5. posiedzenia Rady Współpracy UE-Ukraina wysoka przedstawiciel UE Federica Mogherini, odpowiadając na pytanie korespondenta Ukrinformu.

„Ukraina zbliża się do roku wyborów i, prawdopodobnie, jest narażona na niektóre z tych zagrożeń hybrydowych bardziej niż inni. Dlatego zgodziliśmy się wzmocnić współpracę w zwalczaniu dezinformacji. Przede wszystkim dzięki aktywnej pracy z obu stron, aby zapewnić prawidłowe i rzetelne informacje. Mamy kilka projektów, które powinny rozpocząć się w tym zakresie, inne już są realizowane” - powiedziała wysoka przedstawiciel UE.

Przypomniała, że wraz z Komisją Europejską, kilka tygodni temu zaprezentowała Plan działań dotyczący przeciwdziałania dezinformacji.

„To daje nam więcej narzędzi, włącznie z zasobami finansowymi i ludzkimi, w pracy nad tym, co jest wyzwaniem dla Unii Europejskiej, ale także i dla naszych partnerów, w szczególności partnerów na Wschodzie” - powiedziała Mogherini.

Odpowiadając na pytania prasy dotyczące przestrzegania na Ukrainie praw wyborczych w związku z ogłoszeniem stanu wojennego w 10 obwodach Ukrainy, zaznaczyła, że sprawa ta była konsultowana z prezydentem Ukrainy podczas jego niedawnej wizyty w Brukseli, a także krótko została naświetlona podczas Rady Współpracy z udziałem premiera Ukrainy.

„Nasze przesłanie — ostrożnie z tym postępować, unikać sytuacji, kiedy może to mieć konsekwencje dla określonych regionów Ukrainy. W szczególności dziś z premierem podnosiliśmy kwestię wyborów samorządowych, które powinny odbyć się w tych regionach, między innymi, gdzie tymczasowo wprowadzono stan wojenny. Otrzymaliśmy informacje, że ten tymczasowy efekt wkrótce się skończy i że praca nad tym utrzyma się w ciągu najbliższych kilku tygodni, włączając w to proces wyborczy” - poinformowała wysoka przedstawiciel UE.

Artykuły powiązane