Poroszenko podpisał przyznanie statusu uczestnika działań bojowych wszystkim weteranom OUN-UPA

Poroszenko podpisał przyznanie statusu uczestnika działań bojowych wszystkim weteranom OUN-UPA
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę, nadającą status weterana wszystkim członkom UPA i OUN.

 

Jak podano na stronie Rady Najwyższej Ukrainy, ustawa nr 8519 dnia 22 grudnia została zwrócona z podpisem prezydenta.

Jak wiadomo, 6 grudnia Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła zmiany do ustawy "O statusie weteranów wojny, gwarancji ich opieki społecznej", w której uwzględniono nowe sformułowania w odniesieniu do osób należących do uczestników działań wojennych.

Według nowelizacji należą do nich osoby, które brały udział we wszystkich formach walki zbrojnej o niepodległość Ukrainy w XX wieku w składzie Ukraińskiej Powstańczej Armii, Ukraińskiej Powstańczej Armii atamana Tarasa Borowca (Bulby) "Sicz Poleska", Ukraińskiej Armii Ludowo-Rewolucyjnej (UNRA), zbrojonych oddziałów Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i zgodnie z ukraińskich prawodawstwem "O statusie prawnym i uczczeniu pamięci bojowników o niepodległość Ukrainy w XX wieku" uznano ich za bojowników o niepodległość Ukrainy w XX wieku".

W ten sposób Rada rozszerzyła wykaz żołnierzy UPA, którzy mają prawo do świadczeń na podstawie takiego statusu.

Wcześniej uczestnikami działań bojowych uznawano tylko tych żołnierzy UPA, którzy brali udział w działaniach przeciwko najeźdźcom niemiecko-faszystowskim na okupowanym terytorium Ukrainy w latach 1941-1944, którzy nie popełnili przestępstw przeciwko ludzkości i zostali zrehabilitowani.

Z ustawy znikło też zastrzeżenie, że dotyczy ona osób niebiorących udziału w zbrodniach przeciwko ludzkości. Ukraińska Powstańcza Armia brała udział w akcjach wymierzonych w polską ludność cywilną, w tym w uznanej za ludobójstwo rzezi wołyńskiej.

Artykuły powiązane